Liderët botërorë, që ende po qëndrojnë të heshtur për fitoren e Biden-it

Disa udhëheqës të shquar të cilët kanë mbajtur marrëdhënie të ngrohta me Donald Trumpin kanë qëndruar në heshtje pas fitores së Joe Bidenit.

- Advertisment -

Ndërsa shumë udhëheqës botërorë ishin të shpejtë për të përgëzuar Joe Bidenin për fitoren e tij në zgjedhjet në SHBA, të tjerët janë shfaqur jo aq të kënaqur.

Sky News-i shkruan se disa nga udhëheqësit më të shquar ende që nuk kanë ofruar urimet e tyre për ekipin e ardhshëm të udhëheqjes më të lartë të Amerikës.

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro, ka qenë një aleat i ngushtë dhe mik i liderit amerikan. Bolsonaro, madje e vuri në shënjestër Bidenin pas debatit të parë televiziv në garën presidenciale pasi ish-nënkryetari tha se Trumpi kishte nevojë të shtynte Brazilin të bënte më shumë për të mbrojtur Amazonën.

Udhëheqësi i Brazilit e quajti deklaratën e Bidenit si “katastrofike”. Por Bolsonaro po distancohet nga Trumpi pas rezultatit të zgjedhjeve, duke thënë se ai “nuk është personi më i rëndësishëm në botë”, sipas Washington Post.

“Personi më i rëndësishëm është Zoti,” u citua Bolsonaro të ketë deklaruar.

Nuk ka pasur asnjë reagim të menjëhershëm nga presidenti rus Vladimir Putin, i cili ishte miqësor me Trump.

Ai hyri në gjyqin e fajësimit të Trump vitin e kaluar, duke mbrojtur presidentin dhe duke e përshkruar situatën si “të largët” dhe “të trilluar”.

Trumpi ndezi zemërim në të dyja anët e zhytjes politike në Uashington pas takimit të tij të parë me Putinin.

Presidenti amerikan u akuzua për sjellje “tradhti” gjatë një konference shtypi, më 2018 me homologun e tij rus në Finlandë, në të cilën ai kundërshtoi zyrtarët e tij të inteligjencës për pretendimin e ndërhyrjes nga Moska në zgjedhjet që e vendosën atë në Shtëpinë e Bardhë.

Edhe lideri i Koresë së Veriut nuk është dëgjuar që kur zgjedhjet u thirrën në favor të Bidenit.

Donald Trumpi dhe Kim Jong-un-i u takuan në tri raste të ndryshme dhe u tha se kishin shkëmbyer pothuajse 30 letra gjatë katër vjetëve të fundit.

Pavarësisht samiteve, ka pasur pak lëvizje nga Koreja e Veriut për të tkurrur programin e saj të armëve bërthamore.

Vitin e kaluar, Bideni e quajti Kimin “një qen vrasës”. Udhëheqësi i Koresë së Veriut u përgjigj se Bideni ishte një “qen i tërbuar” i cili duhet të “rrihej për vdekje me një shkop”.

Në atdheun e Zonjës së Parë, Melania Trump, kryeministri slloven Janez Jansa e përgëzoi Trumpin për një fitore para se të numëroheshin të gjitha votat. Ai ka vazhduar të tregonte mbështetje pavarësisht se Bideni u shpall fitues.

Liderë të tjerë që e kanë mbështetur haptas Trumpin gjatë mandatit të tij nuk kanë mbajtur të njëjtin qëndrim, megjithatë kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, fotografia e profilit të të cilit në Twitter e tregon atë të ulur pranë Trumpit e uroi Bidenin dhe e përshkroi atë si një mik të Izraelit.

Kryeministri britanik Boris Johnson, një aleat tjetër i Trumpit, shpërndau një deklaratë duke lavdëruar Bidenin dhe zëvendëspresidenten e zgjedhur Harris për “arritjen e saj historike”.

“Shtetet e Bashkuara janë aleati ynë më i rëndësishëm dhe unë pres që të punojmë ngushtë së bashku në përparësitë tona të përbashkëta nga ndryshimi i klimës te tregtia dhe siguria”, tha Johnsoni.

 

 

 

 

 

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button