Macron i bëri thirrje Putinit të kthehet në tryezën e bisedimeve për Ukrainën

Në të njëjtën kohë, presidenti francez premtoi të sigurojë sisteme kundërajrore për Kievin.

Presidenti francez Emmanuel Macron i kërkoi Moskës të negociojë ndërsa premtoi mbështetje shtesë ushtarake për Kievin në mes të përshkallëzimit të vazhdueshëm në konfliktin ruso-ukrainas.

Duke folur në televizionin France 2 mbrëmë, Macron dënoi sulmin me raketa në shkallë të gjerë të Rusisë kundër infrastrukturës kritike të Ukrainës, të nisur nga Moska pas një sulmi terrorist në urën kryesore të Krimesë për të cilin fajësohet Kievi. Sulmet masive me raketa treguan se konflikti kishte hyrë në një “fazë të paprecedentë”, tha Macron, duke pretenduar se “për herë të parë në të gjithë Ukrainën, civilë janë vrarë … dhe objektet e energjisë elektrike dhe ngrohjes janë shkatërruar”.

“Ne do të dorëzojmë radarë, sisteme dhe raketa për t’i mbrojtur ata nga këto sulme,” tha Macron, duke shtuar se Franca po negocionte gjithashtu për të dorëzuar gjashtë obusi vetëlëvizës të Cezarit në Ukrainë. Pjesët e artilerisë u bënë fillimisht për Danimarkën.

Udhëheqësi francez pranoi se Parisi “nuk mund të jepte aq sa kërkojnë ukrainasit”, duke shpjeguar se vendi duhet të mbajë disa armë “për të mbrojtur veten dhe krahun lindor” të bllokut të NATO-s të udhëhequr nga SHBA.

Në të njëjtën kohë, Macron i bëri thirrje Rusisë të “ndalojë” operacionin e saj ushtarak kundër Ukrainës dhe të kthehet në negociata, duke sugjeruar se ishte e nevojshme të shmangej “lufta globale”. Moska ka deklaruar vazhdimisht se është e gatshme të bisedojë me Kievin, duke theksuar se pala ukrainase ka ndërprerë kontaktet.

“Sot, mbi të gjitha, Vladimir Putin duhet të ndalojë këtë luftë, të respektojë integritetin territorial të Ukrainës dhe të kthehet në tryezën e bisedimeve”, tha Macron. Megjithatë, kur u kujtua se ishte në të vërtetë Kievi që refuzoi të negocionte, Macron tha se pavarësisht një qëndrimi të tillë, negociatat “do të jenë të nevojshme” në një moment të paspecifikuar në të ardhmen. “Kjo është arsyeja pse gjithmonë kam refuzuar qëndrimet maksimaliste”, shtoi ai.

 

LEXO EDHE:

Back to top button