Mbi 530 mijë ushtarë rusë të vrarë deri më tani në Ukrainë

Mbi 530 mijë ushtarë rusë të vrarë deri më tani në Ukrainë

Humbjet totale luftarake të trupave ruse në Ukrainë nga 24 shkurt 2022 deri më 26 qershor 2024 arrijnë në rreth 538,060, duke përfshirë 1,220 persona të tjerë gjatë ditës së kaluar.

Kështu thuhet në faqen në Facebook të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, transmeton Ukrinform.

Gjithashtu, Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës shkatërruan 8039 (+4) tanke ruse, 15450 (+19) automjete luftarake të blinduara, 14321 (+40) sisteme artilerie, 1108 (+0) MLRS, 863 (+0) sisteme të mbrojtjes ajrore, 359 (+0) avionë, dhe 326 (+0) helikopterë, UAV operativë dhe taktikë – 11435 (+22), raketa lundrimi – 2324 (+0), anije/varka – 28 (+0), nëndetëse – 1 (+0), automjete dhe cisterna – 19407 (+45), pajisje speciale – 2409 (+6).

Siç raportoi Ukrinform, që nga fillimi i pushtimit në shkallë të gjerë të Rusisë, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka kodifikuar dhe lejuar pothuajse 40 modele të automjeteve të blinduara të huaja dhe vendase që të përdoren në Forcat e Mbrojtjes, duke përfshirë automjetet luftarake të këmbësorisë Abrams, Leopard, Challenger dhe Bradley.

LEXO EDHE:

Back to top button