Mbreti është lakuriq! Rusët po ikin, aleatët po e braktisin, miqtë janë të zënë me gjëra të tjera

Regjistrimi i takimit të fundit midis Vladimir Putin dhe kolegut dhe mikut të tij bjellorus Alexander Lukashenko dha një pasqyrë unike të situatës në të cilën ndodhet “Perandori rus”. Bashkëpunëtorët e tij më të afërt e kritikojnë për qasjen e tij ndaj luftës në Ukrainë, por problemet e tij nuk mbarojnë me kaq. Ndoshta Lukashenko i mësoi atij se rusët po ikin nga mobilizimi, por ai mori me vendosmëri nga forca shumë më të mëdha – jo!

Një video e takimit mes dy presidentëve u postua në faqen zyrtare të Kremlinit, ku shihet Putini duke goditur me nervozizëm këmbën në dysheme, ndërsa Lukashenko shpjegonte se çfarë po ndodhte në kufij. Shefi i Kremlinit u shfaq i pakëndshëm gjatë monologut të Lukashenkos. Në takimin e përmendur ai foli shumë pak, ndërsa fjalën kryesore e mbajti Lukashenko.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, Putini kohët e fundit është përballur me një platformë të ngritur nga aleatët më të fuqishëm të Kremlinit – Kina dhe India. Gjegjësisht, këto dy vende i bënë presion të madh Putinit për të ndalur pushtimin e Ukrainës dhe e inkurajuan atë që t’i drejtohet negociatave për paqe.

Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi i kërkoi Rusisë dhe Ukrainës që të mos lejojnë që pasojat e luftës së tyre të “përhapen” dhe bëri thirrje për një rezolutë diplomatike në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. U bëjmë thirrje të gjitha palëve të interesuara që të parandalojnë përhapjen e krizës dhe të mbrojnë të drejtat dhe interesat legjitime të vendeve në zhvillim”, tha Yi, përndryshe përfaqësues i “miqve” të Kremlinit. Ai bëri thirrje gjithashtu për negociata “të drejta dhe pragmatike” të paqes për të zgjidhur krizën globale. 
“Kina mbështet të gjitha përpjekjet që çojnë në një zgjidhje paqësore të krizës ukrainase. “Prioriteti më i rëndësishëm është lehtësimi i negociatave të paqes,” tha ai.

Vërejtjet e tij u mbështetën nga India, e cila gjithashtu ndan marrëveshje historike ekonomike dhe ushtarake me Moskën.

Ai sugjeron se mbështetja për pushtimin e Putinit midis dy aleatëve të tij kryesorë po pakësohet disa ditë pasi ai njoftoi se do të mobilizonte 300,000 rezervistë dhe paralajmëroi se vendi i tij do të përdorte “të gjitha mjetet në dispozicion” në mbrojtjen e supozuar.

Më herët, India dhe Kina shprehën kundërshtimin e tyre ndaj sanksioneve perëndimore kundër Rusisë pas pushtimit të shkurtit dhe vazhduan të blejnë produkte energjetike ruse, por situata tani është e kundërt.

Thika e Erdoganit pas shpine

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se kishte diskutuar disa herë për Krimenë me homologun e tij rus Vladimir Putin, duke i kërkuar atij t’i kthente Krimenë “pronarëve të ligjshëm”.

“Që nga viti 2014, ne kemi folur për këtë me mikun tim të dashur Putin dhe e kemi kërkuar. Ne kërkuam që Krimea t’u kthehet pronarëve të ligjshëm. Ata janë edhe pasardhësit tanë që jetojnë atje”, tha Erdogan dhe shtoi se nuk është bërë asnjë hap në këtë drejtim.

I pyetur se si duhet të duket fundi i luftës në Ukrainë, Erdogan tha se toka e pushtuar nga rusët duhet t’i kthehet Kievit.

Presidenti i Kazakistanit mbron rusët nga mobilizimi

Shamar arriti edhe në Putin nga Kazakistani, nga miku dhe aleati i tij Kasim Zhormart Tokaev. Ai garantoi se vendi i tij do të mbronte rusët që iknin në Kazakistan për të shmangur mobilizimin aktual në Rusi.

“Shumë njerëz nga Rusia kanë ardhur tek ne ditët e fundit. Shumica janë të detyruar të largohen për shkak të situatës së pashpresë. Ne duhet të kujdesemi për ta dhe sigurinë e tyre”, tha Tokaev, i cili zakonisht është aleat i Moskës, por është distancuar nga Kremlini që nga fillimi i ofensivës ruse në Ukrainë.

Presidenti i Kazakistanit gjithashtu dënoi përsëri konfliktin në Ukrainë dhe bëri thirrje për respektimin e integritetit territorial ndërsa Rusia mban referendume në katër rajone të Ukrainës për aneksimin në Moskë.

“Integriteti territorial i shtetit duhet të jetë i patjetërsueshëm, është një parim kyç”, tha presidenti.

“Në lagjen tonë të afërt po bëhet një luftë e madhe. Ne duhet ta kujtojmë këtë, duke menduar para së gjithash për sigurinë tonë”, shtoi Tokayev.

Një ish-republikë sovjetike në Azinë Qendrore, Kazakistani është një aleat i Rusisë dhe një anëtar i Bashkimit Ekonomik dhe Doganor me Rusinë, dhe gjithashtu ka marrëdhënie të mira me Perëndimin dhe Kinën.

Ofensiva e Rusisë në Ukrainë ka ngritur frikën tek disa në Kazakistan se edhe ata mund të bëhen objektiva të ambicieve ruse, veçanërisht për shkak të kufirit të gjatë me Rusinë dhe pakicës së madhe ruse.

LEXO EDHE:

Back to top button