Meksika akuzon Shtetet e Bashkuara se po ndërhyjnë në punët e brendshme të shtetit

Meksika akuzon Shtetet e Bashkuara se po ndërhyjnë në punët e brendshme të shtetit

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador reagoi ndaj një njoftimi të Departamentit të Shtetit dhe akuzoi Shtetet e Bashkuara se ndërhyjnë në punët e brendshme të vendit të tij.

“Siç është zakoni i tyre i keq, ata gjithmonë përzihen në punët që nuk i shqetësojnë,” tha presidenti meksikan në konferencën e tij ditore për shtyp. Në të njëjtën kohë, ai njoftoi gjithashtu një investim nga prodhuesi i makinave elektrike Tesla në Meksikë.

“Ka më shumë demokraci në Meksikë sesa në SHBA,” vazhdoi ai, duke i bërë thirrje Uashingtonit të adresojë çfarë po ndodh në Peru. López Obrador akuzon SHBA-në për mbështetjen e grushteve të shtetit që shkelën liritë dhe demokracinë në atë vend pasi parlamenti i Perusë rrëzoi Presidentin Pedro Castillo..

“Në Meksikë, ne jemi dëshmitarë të një debati të madh publik rreth reformave zgjedhore që po sfidojnë pavarësinë e institucioneve zgjedhore dhe gjyqësore,” tha të dielën Zëvendës Sekretari i Shtetit i SHBA për Amerikën Latine, Brian Nichols.

Dhjetëra mijëra njerëz demonstruan të dielën kundër reformës që do të reduktojë buxhetin dhe stafin e Institutit Kombëtar të Zgjedhjeve (INE). Reforma tashmë është miratuar nga Senati dhe kërcënon pavarësinë e INE-së, pothuajse një vit para zgjedhjeve presidenciale të cilat do të mbahen në 2024.

Në njoftimin e Departamentit të Shtetit thuhet se SHBA mbështet institucionet elektorale “të pavarura”.

LEXO EDHE:

Back to top button