Mickovski thotë se Gruevski është në komunikim të fshehtë me Qeverinë

Mickovski thotë se Gruevski është në komunikim të fshehtë me Qeverinë

Gruevski është në komunikim të fshehtë me qeverinë – pretendon kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, në një intervistë me gazetën gjermane Frankfurter Algemajne Cajtung, e cila transmetohet nga Deutsche Welle.

Për të nxjerrë ndryshimet kushtetuese,  qeveria po përgatit marrëveshje të pista, tha Mickoski.

Qeveria planifikon t’i premtojë pandëshkueshmëri penale ish-kryeministrit të arratisur Nikolla Gruevskit në Hungari, në mënyrë që ai të mund të kthehet dhe me ndihmën e mbështetësve të tij, të kalojnë ndryshimet kushtetuese në parlament.

Megjithatë, ai siguron se planet e qeverisë për përçarjen e partisë nuk do të kalojnë dhe se ndryshimet kushtetuese nuk do të kalojnë nëse nuk pranohet kërkesa e tij për zbatim e shtyrë të tyre.

Në intervistë, ai gjithashtu flet për agresionin rus dhe thotë se ai ishte politikani i parë që i tha ambasadorit rus se dënon sulmin rus në Ukrainë.

“Maqedonasit mund ta kuptojnë shumë mirë pozicionin e ukrainasve. Rusët mohojnë identitetin dhe gjuhën ukrainase, siç bëjnë bullgarët me ne,” tha Mickoski.

 

LEXO EDHE:

Back to top button