Mijëra spanjollë do të protestojnë kundër turizmit masiv

Mijëra spanjollë do të protestojnë kundër turizmit masiv

Mijëra njerëz nga e gjithë Spanja jugore pritet të dalin në rrugët e Malagas të shtunën në një sërë protestash të fundit kundër turizmit masiv.

Demonstruesit nga destinacionet e njohura Andaluziane të Granadës, Seviljes dhe Kadizit do të bashkohen me të tjerët në qytetin mesdhetar pas protestave të fundit në ishujt Kanarie dhe Balearik, me një tjetër të planifikuar për një javë më vonë në Barcelonë.

Me numrin e vizitorëve në Spanjë që pritet të arrijë në 100 milionë këtë vit, më shumë se dyfishi i popullsisë së vendit, ka një ndjenjë në rritje edhe brenda industrisë së turizmit se gjërat kanë arritur një pikë kthese.

Ankesat variojnë nga ato për mbushjen e hapësirës publike dhe objekteve të tilla si transporti publik deri te zhdukja e bizneseve lokale, por thelbi i problemit është strehimi. Tregtia shumë fitimprurëse e apartamenteve turistike ka gëlltitur stokun e banesave, ka dëbuar banorët vendas dhe ka zbrazur zonat urbane historike, shkruan The Guardian.

LEXO EDHE:

Back to top button