ВЕСТИРЕГИОН

Фон дер Лајен: модернизацијата на пругата до С. Македонија важна пресвртница во односите

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен му испратила писмо на српскиот претседател Александар Вучиќ во кое му се заблагодарила за „продуктивната средба во Брисел на 26 април“ и во кое посочува дека особено се радувала на соработката за големиот проект за модернизација на пругата Белград-Ниш-Прешево на границата на Србија со Северна Македонија.

Advertisements

Фон дер Лајен посочила дека проектот е „огромен чекор напред и важна пресвртница во нашите идни односи“ и додала дека е среќна што овој проект се наоѓа во Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан, кој беше усвоен од страна на Европската комисија минатата есен. Вучиќ потврди дека добил писмо од фон дер Лајен и изрази верување дека изградбата на пругата Белград – Ниш – Табановце, со поддршка на ЕУ, може да започне на пролет следната година.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button