ВЕСТИСВЕТ

Лавров: ОН имаат гаранции од САД и ЕУ за извоз на руското жито

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека бил информиран од Обединетите Нации за писмените ветувања на САД и ЕУ за отстранување на пречките за извоз на руско жито и ѓубрива на светските пазари.

Advertisements

На сзмитот на групата Г 20 на Бали, Лавров рече дека добил гаранции во оваа насока од генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

Извозот на жито и ѓубрива од Русија не е директно цел на западните санкции, но Москва долго време се жали дека санкциите го ограничуваат пристапот до пристаништата, финансиите и осигурувањето, пишува Ројтерс.

Лавров рече дека Гутереш прави се за да се обезбеди тоа да се реши со иницијативата на Црното Море, потпишана во јули, која и овозможи на Украина да продолжи со испораките на жито од нејзините јужни пристаништа по неколкумесечна руска блокада.

Тој додаде дека Гутереш му рекол дека добил писмени ветувања од Соединетите Држави и од Европската Унија дека ќе го спроведе делот од тој договор кој се однесува на рускиот извоз, за да не бидат санкционирани операторите кои ракуваат со руско жито.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button