СВЕТ

Протести низ повеќе кинески градови и судири во Шангај поради строгите ковид-рестрикции

Стотици демонстранти се судрија со полицијата во Шангај на протестите поради строгите ковид-рестрикции во Кина.

Advertisements

Протестите траат веќе трети ден и се проширија на повеќе градови во земјата. Ваквиот израз на незадоволство е редок во Кина и претставува најголем тест за претседателот Си Џинпинг, кој пред само неколку недели го доби третиот мандат за владеење со земјата.

Бранот граѓанска непослушност избувна по смртоносниот пожар во зграда во градот Урумчи, на западот во земјата, во кој загинаа 10 луѓе. Сведоците на трагедијата велат дека поради ковид-рестрикциите граѓаните не можеле да го напуштат објектот, а пожарникарите доцнеле со интервенцијата.

„Само ги сакаме нашите основни човекови права. Не можеме да ги напуштиме домовите без правење тест. Но, несреќата во Урумчи беше нешто што ја прели чашата“, вели еден 26-годишен демонстрант од Шангај, кој сакал да остане анонимен.

„Луѓето овде не се насилни, но полицијата ги апси без никаква причина. Се обидоа да ме зграпчат, но луѓето околу мене ги одгурнаа и успеав да избегам“, додава демонстрантот.

До ноќта неколку стотици луѓе беа собрани на локациите каде се одржуваше протестот во Шангај. Некои од нив се конфронтираа со полицијата која сакаше да ги разбие собирите. Во знак на протест, граѓаните носеа празни листови хартија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button