ВЕСТИСВЕТ

САД не гледаат индикации дека Русија подготвува да користи нуклеарно оружје

Американските власти соопштија дека немаат информации за да ги потврдат медиумските извештаи оти Русија се подготвува да употреби тактичко нуклеарно оружје на или во близина на бојното поле во Украина. Лора Купер, заменик помошник секретар за одбрана, рече дека видела само „извештаи од отворен код“ кои сугерираат дека Русија можеби го преместува тактичкото нуклеарно оружје со железница. Таа додаде дека американската војска не видела ништо за да ја промени сопствената нуклеарна позиција.

Advertisements

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, запрашана за извештаите, рече дека САД не виделе никаква причина да ја приспособат сопствената стратешка нуклеарна позиција, „ниту пак имаме индикации дека Русија се подготвува непосредно да употреби нуклеарно оружје.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button