ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Таравари: Министерот Шаќири да назначи аполитички в.д. ректор на ДУТ

Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари преку социјалните мрежи со заканувачки тонови го предупреди министерот за образование Јетон Шаќири да не се согласува со прекршителите на Законот за високо образование бидејќи тоа може да има последици за него. Таравари предлага министерот да назначи нов, аполитички и кредибилен в.д. ректор на Универзитетот во Тетово, додавајќи дека министерот своите одлуки треба да ги заснова врз наодите на просветниот инспекторат, а не врз изјавите на оние кои го прекршуваат законот.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button