СВЕТ

Украина формално ги затвора главните пристаништа

Украина најави привремено затворање на своите четири главни поморски пристаништа, откако ја загуби контролата над нив од руските сили.

Advertisements

Украинското Министерството за земјоделство на 2 мај соопшти дека пристаништата Бердјанск, Мариупол, Скадовск и Херсон ќе бидат затворени „додека Украина не ја врати контролата врз нив“.

„Оваа мерка е предизвикана од неможност за сервисирање на бродови и патници, товар, транспорт и други, економски, поврзани активности како би се обезбедило и соодветно ниво на безбедност на превозот и усогласеност со меѓународните договори“, соопшти Министерството.

Од Министерството велат дека Украина дефинитивно ќе продолжи со работа на овие пристаништа по победата над руските трупи.

Денешното соопштение е главно формална најава, бидејќи Русија ги блокираше или зазеде пристаништата откако ја започна својата неиспровоцирана инвазија на Украина на 24 февруари.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button