ВЕСТИРЕГИОН

Во Германија приведени осомничени бугарски трговци со бебиња

Еден бугарски пар е во притвор во Германија под сомнение за вмешаност во синџир на трговија со луѓе. Тие носеле бремени жени во Грција, каде што ги раѓале бебињата кои потоа им биле продавани на трговците со луѓе. 58-годишниот маж и неговата 51-годишна сопруга се осомничени дека регрутирале најмалку девет сиромашни бремени жени од Бугарија за да заминат во Грција во рамките на операцијата за трговија со луѓе. Тие беа приведени минатата недела во Нојкирхен, град во близина на границата на Германија со Франција. Бугарските власти издадоа европска потерница за двојката, која сега е во притвор и чека екстрадиција.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button