MSH: 5850 vaksina nga Fajzer do të mbërrijnë në shkurt

Ministria e Shëndetësisë (MSH) informon se Republika e Maqedonisë së Veriut do të marrë 800.000 vaksina kundër Kovid-19, nga prodhuesi Fajzer nga të cilat 5850 do të mbërrijnë në shkurt, informon.

- Advertisment -

“Marrëveshja është definuar në mëngjesin e sotëm në bisedë telefonike të ministrit Filipçe dhe përfaqësuesit të lartë të kompanisë prodhuese të vaksinave kundër Kovid-19. 5850 dozat e para të vaksinave të Fajzerit do të mbërrijnë në shkurt, pastaj vijon dërgesa ne sasi më të madhe në mars, prill, ndërsa dinamika për gjithë vitin 2021 në mënyrë shtesë do të konfirmohet”, bëri të ditur në mëngjesin e sotëm Ministria e Shëndetësisë.

Vendi ynë, thuhet në kumtesë, në kohë filloi me përgatitjet për vaksinim kundër Kovid-19 dhe infrastruktura ekzistuese funksionale dhe e vendosur mirë në shëndetësi është gati për imunizim kundër koronës.

Vaksina e Fajzerit ruhet në frigoriferë në -70 gradë Celsius, ndërsa frigoriferët e tillë në vendin tonë do të mbërrijnë këtë muaj.

LEXO EDHE:

Back to top button