Mudryk, është lojtari më i shpejtë këtë sezon në Premier Ligë

Mykhailo Mudryk ka thyer rekordin për lojtarin më të shpejtë këtë sezon të Premier Ligës edhe pse ka luajtur vetëm një ndeshje për 35 minuta. Transferimi i Mudryk nga Çellsi u përfolur shumë, pasi ishte blerja më e shtrenjtë e dimrit (70 milionë euro plus 30 milionë bonuse). Sulmuesi 22-vjeçar ukrainas pati një debutim të dukshëm në Ligën Premier në ndeshjen e tij të parë kundër Liverpullit.

sh-ylli i Shakhtar Donets u inkuadrua në fushë në minutën e 55-të në vend të Luis Hall dhe për ato pak minuta ai theu rekordin e shpejtësisë në Premier Ligën e Anglisë.

I pozicionuar në krahun e majtë, Mudryk fillimisht mundi Milnerin dhe më pas Trent Alexander-Arnoldin me shpejtësinë dhe cilësinë e tij. Në barazimin 0-0 ndaj Liverpoolit , ukrainasi i Bluve arriti shpejtësinë më të madhe në Premier Ligë, duke vrapuar me 36.63 kilometra në orë. Mudryk la pas Entoni Gordonin e Evertonit, i cili kishte arritur shpejtësi 36.61 km/h këtë sezon.

 

LEXO EDHE:

Back to top button