NASA publikoi gabimisht një video nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor dhe shkaktoi shumë spekulime

NASA gabimisht transmetoi një simulim të një astronauti që trajtohet për sëmundje dekompresimi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), duke ndezur spekulime në mediat sociale për një emergjencë të mundshme.

Kanali i NASA-s në YouTube ka transmetuar drejtpërdrejt audio që tregon një anëtar të ekuipazhit që vuan nga efektet e sëmundjes së dekompresionit, njoftoi organizata në llogarinë e saj zyrtare në H.

Në video, një zë femëror i kërkon ekuipazhit të “fusë përsëri komandantin në kostum”, t’i kontrollojë pulsin dhe t’i japë oksigjen, duke thënë më vonë se prognoza e tij shëndetësore është “e dobët”. NASA nuk i ka verifikuar regjistrimet apo nuk e ka ripublikuar audion. Disa entuziastë të hapësirës kanë postuar një lidhje me një regjistrim audio në Rrjetin X duke paralajmëruar se ka një emergjencë serioze në ISS.

“Kjo audio është devijuar pa dashje dhe gabimisht nga një simulim i vazhdueshëm në të cilin anëtarët e ekuipazhit dhe ekipet tokësore janë të trajnuar për skenarë të ndryshëm në hapësirë ​​dhe nuk lidhet me një emergjencë aktuale,” thuhet në një deklaratë nga kontrolli i misionit ISS.

LEXO EDHE:

Back to top button