NATO: Rusët nuk kanë numrat për një përparim strategjik në Ukrainë

NATO: Rusët nuk kanë numrat për një përparim strategjik në Ukrainë

Moska thotë se do të vazhdojë të shtyjë ofensivën e saj në Ukrainë, megjithëse NATO dyshon se Rusia ka burimet për të bërë një përparim të rëndësishëm.

Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s në Evropë, Christopher Cavoli, ka thënë se forcat e armatosura të Rusisë janë të paaftë për ndonjë përparim të madh.

“Rusët nuk kanë numrat e nevojshëm për të bërë një përparim strategjik”, u tha ai gazetarëve.

“Për më tepër, ata nuk kanë aftësinë dhe aftësinë për ta bërë këtë; për të vepruar në shkallën e nevojshme për të shfrytëzuar çdo përparim në avantazhin strategjik”, shtoi gjenerali amerikan, raporton Euronews.com.

I pyetur nëse Rusia do të niste herët ofensivën e saj të parashikuar të verës, Cavoli tha: “Nuk mund të jemi kurrë të sigurt. Ajo që ne nuk shohim është se një numër i madh rezervash po krijohen diku” të nevojshme për një ofensivë të tillë”.

Komentet e tij vijnë ndërsa forcat ukrainase përfshihen në beteja të ashpra me trupat ruse për kontrollin e Vovchansk, një qytet kyç në rajonin verilindor të Ukrainës, Kharkiv.

Rusia filloi një operacion në rajonin e Kharkiv javën e kaluar, duke shënuar inkursionin e saj më të rëndësishëm kufitar që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë në 2022.

LEXO EDHE:

Back to top button