Navalny thotë se policia ruse ka arrestuar bashkëpunëtoren e tij

Një aleate e udhëheqësit opozitar rus Alexei Navalny është arrestuar në Moskë pas një sulmi në mëngjes herët në shtëpinë e saj, thonë mbështetësit e Navalny.

- Advertisment -

Ata thonë se Lyubov Sobol dyshohet se ka kërcënuar një agjent për të cilin Z. Navalny tha se ishte përfshirë në helmimin e tij në gusht.

Zonja Sobol u ndalua për disa orë të hënën pasi shkoi në banesën e agjentit.

Kremlini ka mohuar vazhdimisht çdo rol në sulmin ndaj Navalny, i cili është ende duke u rikuperuar në Gjermani.

Sipas Fondit Antikorrupsion të Z. Navalny (FBK), policia bastisi banesën e zonjës Sobol rreth orës 07:00 me orën lokale në Ditën e Krishtlindjes dhe e mori për pyetje.

Ivan Zhdanov, kreu i FBK, tha se zonja Sobol po hetohej për shkelje “me përdorimin dhe kërcënimin e dhunës”, njoftoi agjencia e lajmeve AFP.

Kjo vjen katër ditë pasi ajo kishte shkuar në shtëpinë e Konstantin Kudryavtsev, një anëtar i Shërbimit Federal të Sigurisë të Rusisë (FSB), të cilin z.Navalny e kishte mashtruar javën e kaluar për të zbuluar detaje rreth helmimit të tij.

33-vjeçarja Sobol, një mbështetëse e Navalny, u arrestua në vendin e ngjarjes dhe u mor për pyetje para se të lirohej pa akuzë.

Kudryavtsev ishte kontaktuar nga Navalny, i cili kishte bërë rolin e një zyrtari të sigurisë dhe e kishte shtyrë agjentin të fliste për sulmin.

Kudryavtsev i tha atij se Novichok ishte vendosur në një palë të mbathjeve të z. Navalny. Të hënën, Z. Navalny postoi një regjistrim të bisedës 45-minutëshe në kanalin e tij në YouTube, ku është parë më shumë se 19 milionë herë.

Moska ka hedhur poshtë pretendimet perëndimore se Novichok, një kimikat jashtëzakonisht toksik, mund të ketë ardhur nga një strukturë e shtetit rus.

 

LEXO EDHE:

Back to top button