Ndërkombëtarët vazhdojnë përpjekejt për të zgjatur armëpushimin në Gazë

Ndërkombëtarët vazhdojnë përpjekejt për të zgjatur armëpushimin në Gazë

Ndërmjetësit ndërkombëtarë po vazhdojnë punën për të zgjatur armëpushimin në Gazë, duke shpresuar se Hamasi grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do të vazhdojë të lirojë pengje në këmbim të lirimit të të burgosurve palestinezë nga Izraeli. Armëpushimi skadon brenda ditës. Ministrat e Jashtëm të Grupit të Shtatë shteteve më të industrializuara kanë kërkuar zgjatjen e mëtejme të armëpushimit dhe mbrojtjen e civilëve. Lufta Izrael-Hamas u nxit pasi Hamas sulmoi jugun e Izraelit më 7 tetor, duke vrarë 1.200 persona dhe duke zënë peng afër 240 të tjerë. Numri i përgjithshëm i pengjeve të liruara që nga e premtja kur nisi armëpushimi – është 81, ndërkaq Izraeli ka liruar 180 të burgosur. /Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button