Në Kubë ka mungesë ushqimi dhe energjie, protestojnë njerëzit: Çmimi i karburantit është rritur me 400%

Në Kubë ka mungesë ushqimi dhe energjie, protestojnë njerëzit: Çmimi i karburantit është rritur me 400%

Kubanët organizuan dje protesta në rrugë, gjë që është e rrallë në atë vend, për shkak të mungesës së ushqimit dhe energjisë elektrike, pasi për shkak të ndërprerjes së furnizimit me energji elektrike, disa pjesë të ishullit mbetën pa energji elektrike deri në 14 orë në ditë. “Njerëzit bërtisnin: Ushqim dhe energji elektrike”, tha për AFP një 65-vjeçar banor i qytetit të dytë më të madh në ishullin Santiago de Kuba, i cili ndodhet 800 kilometra në lindje të kryeqytetit Havana.

Energjia elektrike u rivendos në qytet më vonë gjatë ditës dhe mbërritën “dy kamionë me oriz”, tha një dëshmitar. Rrjetet sociale janë plot me foto të protestave në qytetin e Santiago de Kubës, ku jetojnë 510 mijë njerëz. Janë publikuar edhe foto nga protestat në Bajam.

“Armiqtë e revolucionit duan të përfitojnë nga situata”

Që nga fillimi i majit, ndërprerjet e energjisë elektrike janë bërë më të shpeshta në Kubë për shkak të punëve të mirëmbajtjes në termocentralin Antonio Guiteras, i cili është më i madhi në ishull. Gjatë fundjavës situata u përkeqësua për shkak të mungesës së karburanteve të nevojshme për prodhimin e energjisë elektrike. Disa zona, si qyteti i Santiago de Kubës, ishin pa energji deri në 14 orë në ditë.

“Disa njerëz kanë shprehur pakënaqësinë e tyre me situatën e shpërndarjes së energjisë elektrike dhe ushqimit,” tha presidenti kuban Miguel Diaz-Canel për X, duke paralajmëruar se “armiqtë e revolucionit” planifikojnë të shfrytëzojnë situatën.

Çmimi i karburantit u rrit me 400%

Ka terroristë me bazë në SHBA, të cilët ne i kemi dënuar disa herë, të cilët nxisin veprime që janë në kundërshtim me rendin e brendshëm të vendit, shtoi ai. Ambasada Amerikane në Havanë tha për “X” se është njohur me raportin për protestat paqësore në Santiago, Bajam dhe pjesë të tjera të Kubës.

Kuba e merr energjinë e saj nga tetë termocentrale të vjetër, gjeneratorë dhe tetë termocentrale lundruese të marra me qira nga Turqia, të cilat gjithashtu janë prekur nga mungesa e karburantit. Qeveria në fillim të këtij muaji rriti çmimin e karburantit me më shumë se 400 për qind si pjesë e planit të rimëkëmbjes ekonomike. Vendi me 11 milionë banorë po kalon krizën e tij më të rëndë ekonomike që nga rënia e bllokut lindor në vitet 1990.

LEXO EDHE:

Back to top button