Në vend të pilulave, hani këtë frut dhe lehtësoni dhimbjet

Në vend të pilulave, hani këtë frut dhe lehtësoni dhimbjet

Qershitë nuk janë vetëm një frut i shijshëm, por edhe plot me vitamina dhe minerale të shumta që kanë një efekt pozitiv në shëndetin e përgjithshëm.

Sezoni i qershisë është ende duke vazhduar, por pothuajse ka mbaruar dhe shumë njerëz shijojnë qershitë në ëmbëlsira të ndryshme ose si një rostiçeri të pavarur dhe të shijshme.

Janë të pasura me antioksidantë, me pak kalori dhe kështu ndikojnë në kontrollin e peshës, por edhe shumë gjëra të tjera. Më poshtë po theksojmë gjashtë përfitime shëndetësore që lidhen me ngrënien e vishnjeve.

Cilat janë përfitimet shëndetësore që lidhen me qershitë?

Sipas Health Shots, vishnjat kanë veti të forta anti-inflamatore dhe anti-inflamatore, duke i bërë ato një frut të shkëlqyeshëm për këdo me sëmundje inflamatore si artriti. Qershitë ndihmojnë me dhimbjen dhe ngurtësimin dhe përmirësojnë më tej shëndetin e kyçeve.

Ato janë gjithashtu të pasura me antioksidantë, si anthocyanins dhe quercetin. Këta antioksidantë në qershi ndihmojnë në luftimin e stresit oksidativ dhe reduktojnë më tej inflamacionin, duke ulur kështu rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike, siç janë sëmundjet e ndryshme kardiovaskulare.

Falë antioksidantëve dhe përbërjeve anti-inflamatore, qershitë ndikojnë në një shëndet më të mirë kardiovaskular, ose më saktë kanë një efekt pozitiv në shëndetin e zemrës. Përveç reduktimit të rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, ngrënia e qershive ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe niveleve të kolesterolit.

Nëse dëshironi të hani fruta të pasura me vitamina A dhe C, të cilat janë të nevojshme për një sistem të shëndetshëm imunitar, përfshini qershitë në dietën tuaj. Këto vitamina në kombinim ndihmojnë në forcimin e mbrojtjes së trupit kundër infeksionit dhe promovojnë shëndetin e përgjithshëm.

Përveç përfitimeve të caktuara shëndetësore, qershitë ndikojnë edhe në cilësinë e gjumit. Sipas Health Shots, ato janë një burim natyral i melatoninës, një hormon që rregullon gjumin. Prandaj, marrja e vishnjave mund të ndihmojë në përmirësimin e kohëzgjatjes dhe cilësisë së gjumit.

Si përfundim, falë të qenit një frut me pak kalori i pasur me fibra, qershitë janë një frut i shkëlqyer për të gjithë ata që duan të rregullojnë peshën e tyre ose të humbin disa kilogramë. Përmbajtja e fibrave në qershi nxit ndjenjën e ngopjes dhe ndihmon në kontrollin e oreksit, gjë që ndikon automatikisht në reduktimin e marrjes totale të kalorive.

LEXO EDHE:

Back to top button