Nëse nuk e keni ditur, provoni këto ushqime që mund të reduktojnë të thinjurat!

Nëse nuk e keni ditur, provoni këto ushqime që mund të reduktojnë të thinjurat!

Hulumtimet e fundit kanë treguar se dieta dhe flokët gri janë të lidhura ngushtë. Mosha dhe gjenetika ndikojnë në zbardhjen e flokëve, por edhe dieta luan një rol të rëndësishëm. Disa ushqime vonojnë thinjjen e flokëve ose ndihmojnë në reduktimin e shfaqjes së qimeve të thinjura. Trupi duhet të pajiset me vitaminat dhe mineralet e nevojshme për shëndetin e flokëve dhe rritjen e prodhimit të melaninës.

Pse flokët zbardhen dhe çfarë ndikon në to?

Flokët gri janë rezultat i procesit natyral të plakjes së flokëve. Çdo qime në folikul përmban qeliza të quajtura melanocite, të cilat prodhojnë pigmente me ngjyra – melaninë. Ndërsa plakemi, melanocitet mund të bëhen më pak aktive dhe të prodhojnë më pak melaninë. Me kalimin e kohës, kjo mund të çojë në një humbje graduale të pigmentimit të flokëve, duke rezultuar në flokë gri.
Gjenetika luan një rol kyç në përcaktimin se kur dhe në çfarë mase flokët do të thinjat. Disa njerëz mund të fillojnë të bëhen gri në të 20-at e tyre, ndërsa të tjerë mund të ruajnë ngjyrën e tyre natyrale deri në pleqëri.
Përveç plakjes dhe gjenetikës, faktorë të tjerë, si stresi, mungesa e disa lëndëve ushqyese në dietë dhe disa çrregullime, mund të kontribuojnë në zbardhjen e flokëve. Megjithatë, në përgjithësi, flokët gri janë një pjesë e natyrshme e procesit të plakjes dhe zakonisht nuk tregojnë probleme serioze shëndetësore.
Deri më sot, nuk ka asnjë mënyrë për të ngadalësuar plakjen e flokëve dhe për të rikthyer ngjyrën e tyre, përveçse duke u lyer. Prandaj, nëse doni të rritni flokët tuaj më shpejt ose të zvogëloni flokët e thinjur, është e rëndësishme të kujdeseni për dietën tuaj dhe t’i siguroni trupit tuaj vitamina dhe minerale thelbësore që promovojnë shëndetin e flokëve. Përgjigja e thjeshtë është të mbani një dietë të ekuilibruar. Sa më i freskët dhe më i larmishëm të jetë ushqimi, aq më të shëndetshëm dhe të fortë do të jenë flokët tuaj.

Dietë dhe flokë gri

Një vitaminë bazë kundër flokëve gri është retinoli ose një derivat i vitaminës A, i cili kontribuon në rritjen dhe rigjenerimin e flokëve dhe rregullon sekretimin e sebumit. Është një thikë me dy tehe, sepse nëse merret shumë, mund të jetë e dëmshme për flokët. Përftohet nga ushqime si karotat, kungulli apo spinaqi. Ekziston edhe vitamina B12, e cila është e nevojshme për metabolizmin qelizor dhe formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Mungesa e tij mund të shkaktojë anemi dhe humbje të ngjyrës së flokëve dhe gjendet në ushqimet me origjinë shtazore, si mishi, peshku, vezët apo produktet e qumështit.
Biotina është gjithashtu shumë e nevojshme për shëndetin e flokëve, thonjve dhe lëkurës në përgjithësi. Mungesa e tij shkakton rënie të flokëve ose humbje të ngjyrës. Më së shumti gjendet në të verdhën e vezës. Por kujdes, e bardha e vezës së papërpunuar ka efekt të kundërt.
Ekziston edhe acid folik ose vitaminë B9. Kjo lëndë ushqyese ndihmon në sintetizimin e metioninës, një substancë tjetër e përfshirë në ngjyrën e flokëve. Ai forcon folikulat e flokëve dhe parandalon rënien e flokëve. Mund të merret nga perimet me gjethe jeshile (marule, spinaq), bishtajore ose arra. Vitamina C, nga ana tjetër, ka një efekt antioksidant që mbron flokët nga dëmtimi i shkaktuar nga radikalet e lira. Siç e dini, radikalet e lira prodhohen natyrshëm gjatë metabolizmit qelizor ose përmes ekspozimit ndaj faktorëve mjedisorë si ndotësit. Vitamina C gjithashtu stimulon prodhimin e kolagjenit. Gjendet tek agrumet, kivi, luleshtrydhet dhe specat.
Vitamina D stimulon prodhimin e melaninës dhe forcon folikulat e flokëve. Përveç kësaj, edhe kalciumi ndihmon. Vitamina D merret kryesisht nga ekspozimi i moderuar në diell. Dhjetë minuta në ditë janë të mjaftueshme. Vitamina E gjithashtu ka veti antioksiduese që përmirësojnë qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës dhe ushqejnë flokët nga rrënja. Mund të gjendet në vajra bimore, fara ose avokado.

Mineralet kundër flokëve gri

Bakri merr pjesë në sintezën e melaninës dhe parandalon shfaqjen e parakohshme të flokëve gri. Zinku mbron indet e flokëve dhe zvogëlon rënien dhe thinjat e flokëve. Ju mund të merrni zink dhe bakër përmes ushqimeve të tilla si mishi i kuq, ushqimet e detit, vezët dhe çokollata e zezë.
Sido që të jetë, mos harroni se flokët e thinjur janë pjesë e procesit natyral të plakjes dhe nuk ka asnjë arsye për të mos i treguar me krenari. Tashmë ekziston një konsensus në rritje midis grave që flokët e thinjur nuk kanë nevojë domosdoshmërisht të mbulohen.

LEXO EDHE:

Back to top button