New York Times: Forcat ukrainase janë të rreshtuara gabim, thonë zyrtarët amerikanë

New York Times: Forcat ukrainase janë të rreshtuara gabim, thonë zyrtarët amerikanë

Ushtria e Ukrainës po përpiqet të thyejë mbrojtjen ruse në një masë të madhe sepse ka shumë trupa në vendet e gabuara, duke përfshirë disa nga njësitë e saj më të mira luftarake, raportoi sot New York Times, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar amerikanë.

Njëri prej tyre deklaroi se qëllimi kryesor i kundërofensive duhet të jetë ndërprerja e linjave ruse të furnizimit në Ukrainën jugore, por në vend të kësaj, sipas zyrtarit, komandantët ukrainas kanë ndarë trupat në mënyrë të barabartë midis lindjes dhe jugut.

Si rezultat, më shumë trupa ukrainase ndodhen pranë Bakhmutit dhe qyteteve të tjera në lindje sesa pranë Melitopol dhe Zaporozhye në jug, të cilat janë më të rëndësishme strategjikisht.

Zyrtari i paidentifikuar vëren se ritmi i një kundërofensivë mund të ndryshohet vetëm nga një ndryshim dramatik në taktikë.

Një tjetër bashkëbisedues i gazetës amerikane thekson se ukrainasit janë shumë të shpërndarë në anë të ndryshme dhe se duhet të konsolidojnë fuqinë e tyre luftarake në një vend.

Zyrtarët amerikanë thonë se ka indikacione se Ukraina ka filluar të lëvizë disa nga trupat e saj luftarake më me përvojë nga lindja në jug, por edhe njësitë më me përvojë janë zëvendësuar disa herë për shkak të viktimave të mëdha.

Ata tani mbështeten në një numër në rënie të komandantëve të lartë, ndërsa disa njësi janë kryesisht të pajisura me ushtarë që janë plagosur dhe janë kthyer në luftime, thanë zyrtarët e paidentifikuar.

LEXO EDHE:

Back to top button