Ngrënia e drithrave çdo ditë, ja çfarë i ndodh trupit!?

Ngrënia e drithrave çdo ditë, ja çfarë i ndodh trupit!?

Bollguri është një nga ushqimet më të shëndetshme që duhet të përfshijmë në dietën tonë, këshillojnë shumë nutricionistë.

Siç shkruan Mayo Clinic, rekomandohet të filloni ditën me një servirje të shëndetshme të tërshërës. Gjegjësisht, ato njihen si një burim i shkëlqyer i fibrave, që ulin nivelin e glukozës dhe kolesterolit në gjak dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

Këto arsye janë të mjaftueshme më vete, por ngrënia e tërshërës gjithashtu ndihmon në shëndetin më të mirë të zorrëve. Edhe pse ndryshimet e mëdha shëndetësore mund të mos shihen për ditë apo edhe javë, kolumnisti dhe reporteri i The Healthy Jamie Stathis vendosi të hajë bollgur për mëngjes çdo ditë për një javë për të parë se çfarë efektesh shëndetësore mund të vërë re.

Këtu janë ndryshimet që ajo vuri re pasi hëngri tërshërë për një javë:

imunitet më të fortë

metabolizmin më të shpejtë

tretje më të mirë

më shumë energji

më shumë ngopje.

 

“Kam në plan të vazhdoj të ha bollgur. Më pëlqeu komponenti i ngopjes. Megjithëse nuk kam bërë analiza gjaku për të vërtetuar ndonjë ndryshim në shëndetin tim, ndjehem mirë të ushqehem siç duhet dhe të kujdesem mirë për veten. “Ndoshta nuk do të ha më tërshërë çdo ditë, por patjetër do ta ha më shpesh se më parë”, thotë Statis.

Tërshërën mund ta përdorni në mënyra të ndryshme, si për shembull kifle me tërshërë dhe mos harroni se tërshërën mund ta hani si në version të ëmbël ashtu edhe në të kripur.

LEXO EDHE:

Back to top button