Një bimë më e fuqishme se ftohja: Një pije ideale për ditët e dimrit

Pavarësisht se kohët e fundit moti nuk ishte aq i ftohtë, infeksionet respiratore dhe viruset nuk i kanë kursyer shumë njerëzit.

Mjekët këshillojnë trajtimin e ftohjes me ndihmën e xhenxhefilit, një bimë tropikale pikante që përdoret në mjekësinë popullore për shumë sëmundje.

Përmirëson kujtesën, vepron si një afrodiziak i butë, antiseptik, shkatërron mikroorganizmat dhe bakteret, duke e bërë atë një ilaç natyral perfekt kundër ftohjes.

 

 

 

Receta:

Ja si të përgatisni një pije me xhenxhefil: Prisni xhenxhefilin në copa të vogla dhe kullojeni lëngun në një gotë, më pas hidhni ujë të vluar, prisni që të ftohet pak dhe më pas ëmbëlsoni me mjaltë. Në çaj mund të shtoni edhe lëng limoni, i cili është i pasur me vitaminë C.

Këtë pije mund ta konsumoni çdo ditë gjatë periudhës së dimrit sepse freskon dhe ka një shije të këndshme dhe efekt qetësues.

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button