Një dritë misterioze ndriçoi qiellin mbi Kaliforni

Njerëzit në të gjithë Kaliforninë Jugore u kapën nga objektet misterioze që ndriçonin qiellin e natës. Rripat e dritës u panë rreth orës 1:30 të mëngjesit me kohën lokale dje. Qytetarët raportuan se drita ishte e dukshme në të gjithë shtetin, raporton ABC

Shumë mbeturina nga raketa Falcon 9 e SpaceX që u rrëzua nga Baza Hapësinore Vandenberg rreth orës 19:30 të së hënës.

Aerospace Corporation, një korporatë e pavarur jofitimprurëse e eksplorimit të hapësirës, ​​postoi në faqen e saj të internetit informacione në lidhje me një anije kozmike kineze që parashikohej të rihynte në atmosferë rreth kohës kur u pikas drita misterioze.

Laboratori i Propulsionit Jet i NASA-s ka një listë të ngjarjeve qiellore për çdo muaj, si planetë lehtësisht të dukshëm, eklipset dhe kometat që mund të shihen me dylbi. Megjithatë, nuk ka asgjë në listë që mund të shpjegojë dritën në qiell mbi Kaliforni. BBC ka konfirmuar se po heton se çfarë mund të ketë shkaktuar dritën.

 

LEXO EDHE:

Back to top button