Një superjaht që mund të kalojë katër ditë nën ujë!

Ndërtuesi holandez i jahteve U-Boat Worx ka zbuluar dizajnin e superjahtit të tij prej 25 milionë dollarësh.

Jahti Nautilus mund të lundrojë, por gjithashtu mund të zhytet nën sipërfaqen e ujit dhe të qëndrojë atje deri në katër ditë.

Më shumë se 150 vjet më parë, romani i Zhyl Vernit “20,000 milje nën det” solli historinë e nëndetëses Nautilus dhe koncepti i një superjahti me veti nëndetëse është folur prej vitesh. Megjithatë, një prototip funksional është ende një ëndërr.

Megjithatë, falë përpjekjeve dhe ekspertizës së U-Boat Worx, kushdo që dëshiron të paguajë 25 milionë dollarë do të marrë superjahtin 37.5 metra Nautilus, i cili ka aftësinë të zhytet si një nëndetëse.

Kuverta e sipërme ofron luks, duke përfshirë një pishinë me ujë të ëmbël, bar, tavolinë ngrënieje dhe më shumë, të gjitha të anulohen plotësisht kur Nautilus hyn në modalitetin e nëndetëses.

Kuverta e sipërme ofron luks, duke përfshirë një pishinë me ujë të ëmbël, bar, tavolinë ngrënieje dhe më shumë, të gjitha të anulohen plotësisht kur Nautilus hyn në modalitetin e nëndetëses.

Ekziston gjithashtu një varkë elektrike me presion që qëndron jashtë jahtit dhe ofron mundësinë për të transportuar zhytës në vendin e zhytjes.

Brenda jahtit ka një dhomë ngrënie dhe dhomë ndenje me katër dritare të mëdha të rrumbullakëta, një master dhe katër dhoma gjumi më të vogla, si dhe kabina për ekuipazhin prej gjashtë personash. Kuzhina ju lejon të përgatisni ushqim nën ujë.

Për lëvizjen është përgjegjës një motor dizel-elektrik, i cili mundëson shpejtësi deri në 16 km/h. Jahti mund të qëndrojë nën ujë deri në katër ditë në një thellësi prej rreth 200 metrash.

U-Boat Worx përmbush dëshirat e klientëve kur bëhet fjalë për personalizimin e brendshëm, dhe pasi të porositet, ata do të presin deri në 30 muaj për dorëzim.

LEXO EDHE:

Back to top button