OKB-ja thotë se Izraeli po kufizon ilegalisht ndihmën për Gazën

Izraeli po vendos "kufizime të paligjshme" për ndihmat humanitare që hyjnë dhe shpërndahen në Rripin e Gazës, tha zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut

Ravina Shamdasani, zëdhënëse e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut Volker Turk, u tha gazetarëve në Gjenevë se forcat izraelite po vazhdonin “të kryejnë një shkatërrim të gjerë të infrastrukturës civile në Gaza”.

“Komisioneri i Lartë përsërit se duhet të ketë një armëpushim të menjëhershëm, pengjet duhet të lirohen dhe ndihma e plotë dhe e pakufizuar humanitare të lejohet të rrjedhë menjëherë”, tha Shamdasani.

Izraeli e ka mbrojtur ofensivën e tij ushtarake në Gaza duke synuar grupin militant Hamas dhe ka akuzuar Hamasin se vepron në zona civile.

Gjashtë muaj luftime lanë shkatërrim të gjerë dhe detyruan shumicën e popullsisë së Gazës të kërkonte strehim në zonën Rafah afër kufirit me Egjiptin.

“Asnjë zonë e Rripit të Gazës nuk është kursyer nga bombardimet e Izraelit. “Pothuajse 1.7 milion njerëz mbeten të zhvendosur me forcë, duke jetuar në kushte të tmerrshme dhe nën kërcënim të vazhdueshëm,” tha Shamdasani.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha të hënën se sasia e ndihmave humanitare që arrin në Gaza është rritur ditët e fundit dhe se Shtetet e Bashkuara duan që kjo ndihmë të vazhdojë.

Rreth 100 kamionë kanë hyrë në enklavë në 24 orët e fundit, tha Kirby për MSNBC, duke e çuar numrin total të dërgesave të ndihmave me kamionë në 2,000 që nga fillimi i konfliktit.

Për herë të parë në gjashtë muaj, një furrë buke në qytetin e Gazës filloi të funksionojë me ndihmën e Programit Botëror të Ushqimit, i cili siguroi pako ushqimore të nevojshme dhe miell gruri në një pjesë të enklavës ku një raport i mbështetur nga OKB paralajmëroi për urinë e afërt.

Në fillim të këtij muaji, presidenti amerikan Joe Biden kërcënoi se do të përdorte mbështetjen e SHBA-së për Izraelin në luftën e tij kundër Hamasit për të rritur ndihmën humanitare për Gazën dhe hapat konkretë të Izraelit për të mbrojtur punonjësit e ndihmës dhe civilët atje.

Lëvizja u nxit nga një sulm izraelit që vrau shtatë punonjës të ndihmës në Kuzhinën Qendrore Botërore.

Agjencitë e ndihmave janë ankuar se Izraeli nuk po ofron akses të mjaftueshëm në ushqim, ilaçe dhe furnizime të tjera të nevojshme humanitare në enklavën e shkatërruar palestineze, ku civilët përballen me urinë dhe sëmundjet e përhapura dhe janë pothuajse të gjithë të pastrehë.

Ofensivë tokësore

Ndërsa Izraeli përgatitet të nisë ofensivën e planifikuar në Rafah, ushtria izraelite tha të martën se kishte kryer sulme ajrore në Gaza qendrore, duke synuar tunelet dhe ndërtesat ushtarake të Hamasit.

Izraeli nisi ofensivën e tij në përgjigje të një sulmi të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor që vrau rreth 1200 njerëz, sipas shifrave izraelite. Militantët morën peng edhe rreth 250 persona. Izraeli thotë se rreth 130 pengje mbeten në robëri, por një e katërta e tyre janë të vdekur.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës tha të martën se veprimet ushtarake izraelite kishin vrarë të paktën 46 persona gjatë ditës së kaluar, duke e çuar totalin që nga fillimi i luftës në të paktën 33,843. Ministria thotë se dy të tretat e të vrarëve janë gra dhe fëmijë. / VOA

LEXO EDHE:

Back to top button