Ish-këshilltari amerikan: Përgjigja e fortë izraelite ndaj sulmit të Iranit do të ishte e justifikuar

Ish-këshilltari amerikan: Përgjigja e fortë izraelite ndaj sulmit të Iranit do të ishte e justifikuar

Izraeli duhet të ndërmarrë një “përgjigje të fortë ndaj të gjitha sulmeve kibernetike” dhe të shkatërrojë programin e armëve bërthamore të Iranit, ka thënë ish-këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, John Bolton.

“Izraeli ka të drejtë të hakmerret kundër Iranit për sulmin e tij gjatë fundjavës, duke përfshirë shkatërrimin e programit të tij të armëve bërthamore,” tha ai, duke qëndruar pranë komentit të tij se presidenti Joe Biden ishte një “turp” për t’i bërë thirrje Izraelit të mos reagonte.

Ai thotë se një mënyrë që Izraeli mund ta pengojë Iranin nga sulmi përsëri është ta bëjë atë “të vuajë një kosto kaq joproporcionale saqë as që do të mendojë për të goditur përsëri”.

“T’i bësh thirrje Izraelit që të mos përgjigjet ndaj sulmit është e dënueshme,” tha ai për programin e BBC, duke shtuar se SHBA dhe Britania do të bënin të njëjtën gjë nëse përballen me një kërcënim të ngjashëm.

“Ideja për të thënë se raketat dhe dronët humbën objektivin e tyre është një fitore është si të thuash, “Hej, ti je ende gjallë, cili është problemi?” “Problemi është se Izraeli është nën sulm,” tha Bolton.

“Herën tjetër që Izraeli mund të përballet me raketa balistike nga Irani, Zoti na ruajt që të kenë një kokë bërthamore mbi to,” shtoi ai.

LEXO EDHE:

Back to top button