Paralajmëron Britania: Rusia synon t’i japë Iranit mjete të avancuara ushtarake në këmbim të dronëve

Paralajmëron Britania: Rusia synon t’i japë Iranit mjete të avancuara ushtarake në këmbim të dronëve

Rusia synon t’i japë Iranit mjete të avancuara ushtarake në këmbim të qindra dronëve, tha të martën ministri britanik i mbrojtjes, Ben Wallace.

“Irani është bërë një nga mbështetësit kryesorë ushtarakë të Rusisë,” i tha Wallace parlamentit si pjesë e një deklarate mbi konfliktin Rusi-Ukrainë.

“Në këmbim të furnizimit me më shumë se 300 dronë kamikaze, Rusia tani synon t’i sigurojë Iranit mjete të avancuara ushtarakë, duke minuar sigurinë e Lindjes së Mesme dhe ndërkombëtare”.

LEXO EDHE:

Back to top button