Pas tërmetit, Asad bombardon qytetin sirian të kontrolluar nga rebelët

Pas tërmetit, Asad bombardon qytetin sirian të kontrolluar nga rebelët

Qeveria siriane bombardoi një zonë të vendit të kontrolluar nga opozita menjëherë pas tërmetit, sipas qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Presidenti Bashar al-Assad nisi një “sulm vërtet të pamëshirshëm dhe të urryer” në Marea, një qytet në Sirinë veriperëndimore të prekur nga tërmeti, tha deputetja britanike Alicia Kearns, e cila kryeson Komitetin e Punëve të Jashtme.

Sekretari i Jashtëm James Cleverly kritikoi regjimin e Asadit për “bombardimin plotësisht të papranueshëm”.

Pjesa më e madhe e Sirisë është shkatërruar nga vitet e luftës civile dhe kontrolli i kontestuar i territoreve pranë kufirit me Turqinë./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button