Pasojat e gjera ekologjike të zjarreve në Hawaii

Pasojat e gjera ekologjike të zjarreve në Hawaii

Zjarret kanë përfshirë ishullin Havai të Maui, duke vrarë të paktën 96 njerëz, duke shkatërruar një qytet turistik historik dhe duke përfshirë bimësinë. Edhe pse për disa kohë nuk do të dihet shkalla e dëmit, ekspertët paralajmërojnë se pasojat ekologjike të zjarreve në Hawaii sapo kanë filluar.

Në të njëjtën kohë, ata theksojnë se ndikimi i kushteve ekstreme të motit të shkaktuara nga ndryshimet klimatike në komunitete është i pamohueshëm, shkruajnë mediat botërore.

Në zjarret që kanë përfshirë ishullin Havai të Maui, fokusi është aktualisht tek personat që kanë pësuar, në shtëpitë e djegura dhe prona të tjera. Megjithatë, do të vijë koha kur fokusi do të jetë në bimët vendase dhe kafshët e egra, të cilat kanë rëndësi kulturore për vendasit Havai dhe ekonominë lokale dhe që kontribuojnë në zhvillimin e turizmit në ishuj, shkruan Washington Post.

Ekspertët janë veçanërisht të shqetësuar për ndikimin në bimët dhe kafshët vendase pasi zjarret përfshiu bimësinë, e cila mund të ketë lënë pas kimikate toksike që mund të përfundojnë lehtësisht në përrenj dhe oqeane, tha gazeta, duke shtuar se shqetësimi kryesor ishin shkëmbinjtë koralorë përgjatë brigjeve. për të cilat rrjedhjet e ujit dhe mbetjet nga toka janë kërcënimet kryesore të tyre.

Jennifer Smith, një eksperte e shkëmbinjve koralorë në Universitetin e Kalifornisë, San Diego, thotë se sedimentet, hiri dhe mbeturinat mund të bllokojnë shkëmbinj nënujorë nëse hyjnë në oqeane. Ajo shton se shkëmbinjtë nënujorë mund të jenë gjithashtu në rrezik nga lulëzimi i algave, të cilat mund të rriten dhe të mbytin koralet.

Zjarret, thekson Washington Post, mund të përbëjnë gjithashtu një kërcënim për bimësinë vendase në kontinent, megjithëse ekspertët thonë se në disa aspekte faktorët që i kanë bërë zjarret kaq shkatërruese ka të ngjarë të zbutin ndikimin e tyre në florën dhe faunën vendase.

Zjarret, sqaron gazeta, përkeqësuan peizazhin e tharë dhe përhapjen e barërave pushtuese të ndezshme nëpër fushat e braktisura bujqësore.

Ekspertët paralajmërojnë se zjarret në Hawaii vrasin drejtpërdrejt bimët dhe kafshët, dhe gjithashtu përshpejtojnë përhapjen e barërave jo-vendase që kthehen më lehtë pas zjarreve, duke shtypur rilindjen e specieve vendase dhe duke krijuar më shumë lëndë djegëse për zjarrin e ardhshëm.

Megjithëse përbën më pak se një për qind të masës tokësore të SHBA-së, Hawaii është shtëpia e 44 për qind të jetës së kërcënuar të bimëve të vendit. Ndërsa disa bimë vendase mund të rikuperohen gradualisht nga zjarret, të tjerat ka të ngjarë të digjen pa pasur mundësi të rriten përsëri, thonë ekspertët. Ende nuk ka të dhëna të qarta se çfarë ka humbur saktësisht, por shkencëtarët kanë frikë se dëmi është i madh, thekson NBC News.

“Ka sasi të pamatshme dëmtimi mjedisor, madje edhe nga shiu pas zjarrit,” tha Venkataraman Lakshmi, një profesor i inxhinierisë në Universitetin e Virxhinias në SHBA. Ekstremet hidrologjike – përmbytjet, thatësirat, rrëshqitjet e dheut, ngricat e përhershme, shkrirja dhe zjarret – po bëhen më të shpeshta dhe më të mëdha në shkallë”.

Botanistët Havai, të cilët kanë punuar në projektet e ripyllëzimit për vite, thonë se humbja e pashmangshme sigurisht që do të ndihet për vitet në vijim.

“Shumë specie vendase në Hawaii nuk janë rezistente ndaj zjarrit,” tha botanistja dhe studiuesja mjedisore Kathy Camelamela.

Ishujt vullkanikë të Havait, diversiteti i biomeve dhe izolimi nga SHBA-ja kontinentale kanë lejuar rritjen e specieve që janë ndryshe nga ato që gjenden gjetkë, tha Kamelamela, duke vënë në dukje se lule si kooloaule dhe puaale kanë qenë prej kohësh të rrezikuara dhe mund të gjenden vetëm në arkipelag.

Në pjesë të Hawaiit që po bëhen gjithnjë e më të thata, zjarret kanë qenë gjithmonë një kërcënim. Camelamela thotë se tashmë e ka parë ndikimin e tyre. Si botaniste, ajo punoi në ripyllëzimin, duke u ngjitur ngadalë përpjetë, duke rivendosur jetën origjinale bimore të ishujve. Gjithçka mund të fshihet me një shkëndijë të vetme, tha ajo.

Disa barishte vendase mund të shërohen gradualisht nga zjarri. Të tjerat, tha ajo, “janë të pariparueshme, bëhen një ndeshje e plotë”.

Përveç pronës së djegur, njerëzit që kthehen në atë që ka mbetur nga qyteti bregdetar i Lahaina në Hawaii dhe komunitetet e tjera në Maui pas zjarrit përballen me rreziqe edhe më të mëdha, paralajmërojnë ekspertët e CBS.

Kur zjarret përhapen në komunitete, ato djegin struktura që përmbajnë dru të trajtuar, plastikë, bojëra dhe mbeturina të rrezikshme shtëpiake. Të gjitha këto objekte, theksojnë ekspertët, lëshojnë gazra dhe grimca helmuese. Shumë ndotës në ajër bien në tokë, kur rrënojat ose pluhuri ngrihen, grimcat e rrezikshme mund të hyjnë në ajër ku njerëzit mund t’i thithin lehtësisht.

Kimikatet gjithashtu mund të kontaminojnë furnizimin me ujë, vëren CBS, duke shtuar se më 11 gusht, qarku Maui lëshoi ​​​​një këshillë për rrjedhjen e ujit për zonat Lahaina dhe Kula të Epërme të prekura nga zjarret, duke paralajmëruar banorët të pinë dhe të përdorin vetëm ujë në shishe për gatim dhe të mos përdorni ujë rubineti për shkak të rrezikut të kimikateve të dëmshme.

Lahaina shtrihet përgjatë bregut perëndimor të Maui dhe ka qenë prej kohësh një vend i njohur për të parë breshkat e detit dhe jetën e tjera detare. Pas zjarreve, ekspertët paralajmëruan se jeta detare mund të kërcënohet nga ndotësit nga ndërtesat e djegura, anijet dhe portet në bregdet.

Pas zjarrit të Kolorados në vitin 2021, ku u shkatërruan rreth 1200 struktura, 300,000 ton mbeturina u hoqën nga pastrimi. Në Maui, thekson CBS, mbeturinat mund të duhet të tërhiqen nga ishulli, kështu që pastrimi dhe rikuperimi nga një fatkeqësi e kësaj shkalle mund të zgjasë me vite.

Erërat e forta, thatësira mesatare deri në të rënda dhe barërat e këqija kontribuan në zjarrin, i cili vrau më shumë se 90 njerëz dhe shkatërroi Lahaina, një qytet historik dhe qendër turistike popullore me rreth 12,000 banorë, raportoi Wall Street Journal.

Erërat nga uragani Dora, një uragan i kategorisë 4, ndezën flakët në ishull, me shpejtësi të erës që arrinte më shumë se 90 kilometra në orë më 8 gusht, tha gazeta, duke shtuar se erërat nga shpatet e malit po thanin ajrin, duke përkeqësuar rrezikun. kushtet.

West Maui, ku zjarret ishin ndezur, është goditur nga një thatësirë ​​e madhe për shkak të mungesës së shiut, tha Greg Carbin, shefi i operacioneve të parashikimit në Qendrën Kombëtare të Motit të Shërbimit të Motit.

Rënia e prodhimit bujqësor rrit gjithashtu rrezikun e zjarreve, tha Clay Trauernicht, një ekspert zjarri në Universitetin e Havait në Manoi. Tokat që dikur përdoreshin për të rritur ananas ose kallam sheqeri tani janë të mbushura me bar gjysmë të gjatë që nuk është vendas në Hawaii, tha ai, duke theksuar se pa shi bari thahet shpejt dhe është i ndezshëm.

Trauernicht thekson se mungesa e tokës bujqësore e vështirëson punën e zjarrfikësve, duke shtuar se ndërsa fermat u zhdukën, u zhdukën edhe rrugët dhe rezervuarët e ujit të përdorur nga fermerët, gjë që vështirësoi mbërritjen e zjarrfikësve në skenën e zjarrit dhe e shuanin atë. .

Ekspertët theksojnë se ndryshimi i klimës rrit gjasat për thatësira të papritura dhe ngjarje të tjera ekstreme të motit, siç është rasti në ishullin Maui, ku dhjetëra njerëz vdiqën dhe një qytet historik turistik u shkatërrua, raporton Associated Press.

Maui përjetoi një rritje me dy kategori të ashpërsisë së thatësirës në vetëm tre javë nga maji në qershor, dhe ai intensifikimi i shpejtë i përshtatet përkufizimit të një thatësire të papritur, tha Jason Otkin, një shkencëtar atmosferik në Universitetin e Wisconsin. Para zjarrit, u vu re se rreth 83 për qind e territorit të ishullit ishte ose anormalisht e thatë ose në thatësirë ​​të moderuar ose të rëndë.

Në të njëjtën kohë, ndryshimet e mëdha në presionin e ajrit çuan në erëra tregtare jashtëzakonisht të forta që ndezën flakët shkatërruese, sipas meteorologëve. Erërat tregtare, shtoi AP, janë një tipar normal i klimës së Havait, i krijuar kur ajri lëviz nga një sistem me presion të lartë në veri të Hawait në një zonë me presion të ulët në jug të shtetit.

Megjithatë, Uragani Dora, i cili kaloi në jug të ishullit javën e kaluar, po përkeqëson sistemin e presionit të ulët dhe po rrit diferencën e presionit të ajrit duke krijuar “erëra të pazakonta të forta tregtare”. Klimatologu shtetëror i Hawait, Pao-Shin Chu, tha se ishte i befasuar nga ndikimi i Dorës, edhe pse ishte afërsisht 500 milje nga Hawaii.

Erërat e forta, të kombinuara me lagështi të ulët dhe një bollëk vegjetacioni të thatë që digjet lehtë, mund të rrisë rrezikun e zjarreve, madje edhe në një ishull tropikal si Maui, thonë ekspertët, duke paralajmëruar se ndryshimet klimatike në shumë pjesë të botës po rrisin thatësinë e bimësia. , në pjesën më të madhe për shkak se temperaturat janë më të larta.

Ndryshimi i klimës jo vetëm që rrit rrezikun e zjarreve me rritjen e temperaturave, por gjithashtu rrit mundësinë e uraganeve më të forta, AP tregon paralajmërimet e ekspertëve, duke arritur në përfundimin se ndërsa ndryshimi klimatik nuk mund të thuhet se shkakton drejtpërdrejt ngjarje individuale, ekspertët thonë se ndikimi është ekstrem. moti ka mbi komunitetet është i pamohueshëm.

LEXO EDHE:

Back to top button