Patate të skuqura, kungulleshka të njoma për çdo vakt: Një recetë për një version më të shëndetshëm që përgatitet në furrë

Patate të skuqura, kungulleshka të njoma për çdo vakt: Një recetë për një version më të shëndetshëm që përgatitet në furrë

Shpesh hamë kunguj të njomë të skuqur ose të pjekur në skarë, kryesisht për drekë. Megjithatë, pse të mos e ndryshoni këtë dhe t’i përgatisni për darkë ose mëngjes?

Janë perime të shëndetshme dhe këshillohen të hahen shpesh. I keni provuar në formën e patates? Të zhytura në thërrime buke, ato do të jenë vërtet krokante dhe do të jenë akoma të lëngshme brenda.

Përbërësit:

– 2 kunguj të njomë;
– 180 gram miell misri;
– 200 mililitra qumësht;
– 250 gram thërrime buke;
– 100 gram parmezan;
– 1 lugë gjelle erëza të përziera;
– 1 lugë gjelle piper i bluar;
– Pak hudhër pluhur;
– Kripë dhe piper.

 

 

Përgatitja:

Ngrohni furrën dhe shtroni me letër furre tavën në të cilën do të rregulloni kunguj të njomë.

Qëroni çdo kungull i njomë dhe prejini në gjysmë për nga gjatësia dhe gjerësia. Nga çdo pjesë, prisni shkopinj, të ngjashëm me patate të skuqura. Lërini të kullojnë.

Përzieni miellin dhe qumështin në një enë. Përzierja duhet të jetë pak më e hollë se sa për petullat. Nëse është e nevojshme, nëse është e trashë, shtoni qumësht.

Në një enë tjetër përziejmë djathin parmixhano, erëzat e thata, thërrimet e bukës, hudhrën, piperin e ëmbël, kripën dhe piperin.

 

 

 

Përzieni çdo shkop kungull i njomë fillimisht me qumështin dhe miellin, më pas në tasin me përbërësit e tjerë. Kur i rregulloni në një tepsi, i lyeni me vaj gatimi.

I pjekim për rreth 15 minuta, derisa të marrin një ngjyrë të artë.

LEXO EDHE:

Back to top button