Për shkak të Navalny, Gjermania paralajmëron Rusinë se mund të heqë dorë nga Rrjedha Veriore 2


Sot, Gjermania rriti presionin mbi Rusinë për shkak të helmimit të politikanit rus të opozitës Alexei Navalny dhe paralajmëroi se në mungesë të mbështetjes së Moskës për hetimin e çështjes, ajo mund të rishikojë fatin e tubacionit të gazit gjermano-rus Rrjedha Veriore 2.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mas i tha gazetës Bild am Sonntag se ai “shpreson që rusët të mos e detyrojnë” Gjermaninë të ndryshojë pozicionin e saj në tubacionin e gazit përmes Detit Baltik.

“Nëse pala ruse nuk kontribuon në hetim në ditët në vijim, ne do të duhet të konsultohemi me partnerët tanë,” tha Mas.

Ai nuk përjashtoi mundësinë e vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë dhe tha se masa të tilla duhet të “shënjestrohen në mënyrë efektive”.

Mas, megjithatë, pranoi se ndalimi i ndërtimit të tubacionit gati të përfunduar do të dëmtonte kompanitë gjermane dhe evropiane.

“Kushdo që e kërkon atë duhet të jetë i vetëdijshëm për pasojat. Më shumë se 100 kompani nga 12 vende evropiane po marrin pjesë në ndërtim, dhe rreth gjysma e tyre janë nga Gjermania,” tha Mas.

Qeveria gjermane është nën presion në rritje për të përdorur tubacionin e gazit, i cili do të dërgonte gaz rus direkt në Gjermani, për të detyruar Kremlinin t’i përgjigjej helmimit të Navalny.

Navalny, një kritik i ashpër i Kremlinit, u sëmur dy javë më parë gjatë një fluturimi për në Moskë. Ai u dërgua në një spital në qytetin siberian Omsk, dhe disa ditë më vonë u transferua për mjekim në një spital në Berlin, ku ai është ende në koma artificiale.

Autoritetet gjermane thanë se testet treguan se Navalny ishte helmuar me një agjent nervor nga grupi “fillestar”, i zhvilluar në Bashkimin Sovjetik.

Kremlini hodhi poshtë akuzat se ishte përfshirë në helmimin e Navalny dhe tha se Gjermania nuk i dha asnjë provë Moskës në lidhje me gjendjen e tij.

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se helmimi i Navalny ishte një atentat dhe kërkoi një hetim të plotë.

Mjekët në spitalin e Berlinit deklarojnë se Navalny është në një gjendje të qëndrueshme, por ata presin që shërimi i tij do të zgjasë shumë dhe ata nuk përjashtojnë pasojat afatgjata shëndetësore./Kosovapress/

LEXO EDHE:

Back to top button