Peskov me akuza të rënda: Është e qartë se Gjermania po përgatit një sulm ndaj Rusisë

Peskov me akuza të rënda: Është e qartë se Gjermania po përgatit një sulm ndaj Rusisë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dimitriy Peskov , tha sot se sipas një regjistrimi audio të publikuar së fundmi, është e qartë se Gjermania po përgatit një sulm në territorin rus dhe pyeti nëse kancelari gjerman Olaf Scholz ishte i informuar për këtë.

Javën e kaluar, media ruse publikoi një regjistrim audio të një takimi të zyrtarëve të lartë ushtarakë gjermanë që diskutonin armët për Ukrainën dhe një sulm të mundshëm nga Kievi në një urë në Krime.

“Vetë video tregon se në kuadër të Bundeswehr-it diskutohen në detaje dhe konkretisht planet për kryerjen e një sulmi në territorin rus. Kjo nuk kërkon ndonjë interpretim ligjor. Gjithçka këtu është më se e dukshme”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Ai theksoi se nuk është e qartë nëse Bundeswehr-i po e bën këtë me iniciativën e vet dhe se lind pyetja se sa janë të përfshira forcat e armatosura dhe sa Scholz e kontrollon situatën dhe nëse kjo është pjesë e politikës së gjermanëve. Qeveria. Ai tha se të dy skenarët ishin “shumë të keq”.

“Ata edhe një herë theksojnë përfshirjen e drejtpërdrejtë të vendeve të Perëndimit kolektiv në konfliktin në Ukrainë”, shtoi Peskov.

Gjermania tha se po hetonte incidentin, të cilin e përshkroi si “përgjim të dukshëm nga Rusia”.

LEXO EDHE:

Back to top button