Petkoviqit i refuzohet kërkesa për ta vizituar Kosovën

Drejtori i të ashtuquajturës zyre Serbe për Kosovën, Petar Petkoviq i është ndaluar hyrja në Kosovë. kështu ka bërë të ditur ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla.
Ajo ka shkruar se Petkoviq i është refuzuar kërkesa për vizitë në Kosovë.
“Pas interesimit të medieve, njoftoj opinionin publik se edhe sonte MPJD ka refuzuar kërkesën e zyrtarit serb Petar Petkoviq (i ashtuquajtur ‘drejtor në zyrë për Kosovën’) për vizitë në Republikën e Kosovës”, ka shkruar Haradinaj-Stublla.

- Advertisment -

Postimi i plotë Haradinaj-Stublla në “Facebook”:

Pas interesimit të medieve, njoftoj opinionin publik se edhe sonte MPJD ka refuzuar kërkesën e zyrtarit serb Petar Petkoviq (i ashtuquajtur ‘drejtor në zyrë për Kosovën’) për vizitë në Republikën e Kosovës.
Përderisa Serbia vazhdon të sillet në mënyrë destruktive,
Duke vazhduar shkeljet e maltretimet me arrestime arbitrare e mbajtje ilegale të qytetarëve të Kosovës (i fundit javën e kaluar!);
Duke përdorur rrugë të paligjshme dhe klandestine për të futur ‘vaksina’ të dyshimta në Kosovë me qëllim rrezikimin e sigurisë shtetërore dhe shëndetit publik;
Duke tentuar rikthimin e fushatës kundër shtetësisë së Kosovës – së fundmi duke i kërkuar Katarit që ‘të mos lobojë për Kosovën’ duke shkelur në mënyrë flagrante marrëveshjet e Washingtonit e të Brukselit;
Duke rritur provokimet, kërcënimet, sjelljet e ulëta, dhe lojërat e ndyra që po sjellin pasiguri dhe destabilizim në rajon e më gjerë!

Andaj, le të qëndrojnë larg Kosovës!

LEXO EDHE:

Back to top button