Plani, krijimi i dy ekipeve cilësore për të përballuar të gjitha garat

Interi ka gjetur tashmë qetësinë financiare dhe si duket nuk ka nevojë më të shesë yjet e skuadrës. Qëllimi i tyre i ri është mbajtja e të gjitha yjeve, por edhe përforcimi i skuadrës për të qenë edhe më konkurrues për çdo trofe.

Nerazzurrët ka qenë të detyruar për të shitur nga një ose dy lojtarë të mëdhenj në vitet e fundit për të ndihmuar në forcimin e llogarive të tyre, por gjërat do të jenë ndryshe këtë verë. Vitin e kaluar, Nerazzurrët fituan para nga portieri Andre Onana, duke e shitur atë për mbi 50 milionë euro, dhe në verën e 2022 ata larguan Romelu Lukakun për rreth 113 milionë euro dhe Achraf Hakimi për rreth 68 milionë euro. Për shkak të situatës së tyre delikate financiare, shitjet ishin të nevojshme për të vazhduar projektin përpara.

Interi më në fund ka filluar të ndërtojë një projekt të fortë nën Simone Inzaghi, me ecurinë e tyre të papritur në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar duke sjellë miliona dhe punë të zgjuar transferimesh nga Beppe Marotta duke e mbajtur skuadrën konkurruese, dhe ata tani janë në kërkim të Scudettos së 20-të.

Sipas Gazzetta dello Sport, Interi do të fitojë mbi 50 milionë euro nga pjesëmarrja në Kupën e Botës për Klube vitin e ardhshëm dhe ata tashmë janë në rrugën e duhur për të ngritur Scudetton, diçka që do t’i sjellë klubit miliona shtesë. Mediumi italian shton se Interi po planifikon të mbajë të gjithë lojtarët kryesorë për sezonin e ardhshëm, i cili do të jetë shumë i ngarkuar me të gjitha garat, përfshirë Kupën e Botës për Klube. Qëllimi i drejtuesve është që të kenë vërtetë dy skuadra cilësore për të përballuar të gjitha garat.

Nerazzurrët tashmë kanë filluar të forcojnë skuadrën e tyre, duke siguruar Piotr Zielinski dhe Mehdi Taremi si transferime të lira, dhe tani janë në një pozicion ku nuk kanë nevojë të shesin një lojtar yll për të mbështetur pozicionin e tyre financiar. Drejtuesit e Interit tani janë fokusuar në lidhjen e kontratave të reja për Nicolo Barella, Lautaro Martinez dhe Denzel Dumfries./Telegrafi/

 

Formacioni 1: Sommer, Pavard, Acerbi, Bastoni, Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco, Lautaro, Thuram

Formacioni 2: Audero, Bisseck, De Vrij, Darmian, Buchanan, Frattesi, Asllani, Zielinski, Augusto, Arnautovic, Taremi

LEXO EDHE:

Back to top button