Planifikoi të kryente një masakër në shkollë, arrestohet 18 vjeçari në Maryland

Planifikoi të kryente një masakër në shkollë, arrestohet 18 vjeçari në Maryland

Policia në Maryland të SHBA ka arrestuar një 18-vjeçar të akuzuar për planifikimin e një sulmi me armë në ish shkollën e tij fillore. Alex Ye u arrestua pasi u publikua një tekst që ai shkroi duke përshkruar sulmin.

Ai tani akuzohet për kërcënim me dhunë masive dhe përballet me 10 vjet burg. Ai kishte shkruar një tekst prej 129 faqësh, në të cilin ai përshkruante sulmin në shkollë me shpresën se do të bëhej i famshëm.

Megjithatë, ai e ndau dokumentin me një person tjetër, i cili e denoncoi në polici. Ata të dy ishin takuar më parë në një institucion psikiatrik. Historia fokusohet në një personazh që është transgjinor dhe ngacmohet në shkollë. Dëshmitari tha se provat vijnë nga jeta e Ye dhe nuk janë fiktive.

Hetuesit kontrolluan gjithashtu shtëpinë e familjes së tij dhe gjetën vizatime të shkruara me dorë të skenave të të shtënave, si dhe regjistrat e bisedave në internet në të cilat ai kërcënon me dhunë masive.

Ye (i lindur femër, por tani përdor përemra mashkullorë) u shtrua në spital për një muaj në vitin 2022 për kërcënimin se do të qëllonte një shkollë. Ai duhej të lirohej në janar të 2023-ës, por përsëri u konsiderua një kërcënim për veten dhe të tjerët dhe u transferua në një institucion tjetër./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button