Po udhëtonin me gomone drejt Anglisë, shpëtohen nga mbytja 48 emigrantë, shumica shqiptarë

Po udhëtonin me gomone drejt Anglisë, shpëtohen nga mbytja 48 emigrantë, shumica shqiptarë

Plot 48 emigrantë, shumica shqiptarë, janë shpëtuar nga mbytja jashtë Gjirit të Sommes në Francë. Ata ishin duke kaluar me një gomone 8 metra të gjatë në Pade – Kale me destinacion Anglinë.

Gjatë udhëtimit atyre iu është dëmtuar motori i gomones dhe për pasojë kanë mbetur në mes të detit dhe për këtë është dashur ndërhyrja e rojeve bregdetare dhe skuadra e tyre të shpëtimit për të bërë të mundur nxjerrjen në breg në emigrantëve.

Shumica prej tyre ishin meshkuj, ndërsa 5 ishin gra dhe 3 fëmijë, shkruan France3.

LEXO EDHE:

Back to top button