Polonia dhe Lituania kërkojnë ndihmën e BE-së dhe NATO-s për të mbrojtur kufijtë e tyre nga kërcënimi rus

Polonia dhe Lituania kërkojnë ndihmën e BE-së dhe NATO-s për të mbrojtur kufijtë e tyre nga kërcënimi rus

Ministrat e mbrojtjes të Lituanisë dhe Polonisë kanë bërë thirrje për “ndërkombëtarizimin” e mbrojtjes së kufirit lindor të BE-së dhe NATO-s, ndërsa vizituan murin kufitar me Bjellorusinë pranë Vilnius.

Gjatë një vizite zyrtare të zëvendëskryeministrit polak dhe ministrit të mbrojtjes në Vilnius, ministri i Mbrojtjes i Lituanisë, Laurynas Kasciunas, tha se sistemi kombëtar i mbrojtjes kufitare do të kërkojë rreth 600 milionë euro gjatë një dekade.

Ndërkohë, homologu i tij polak, Wladislaw Kosiniak-Kamysz, premtoi të ngrejë këtë çështje në samitin e NATO-s të javës së ardhshme në Uashington.

Sipas Kosiniak-Kamysz, mbrojtja e kufijve të jashtëm me Rusinë dhe aleatët e saj mbetet një detyrë kyçe, shkruan euronews, përcjell Telegrafi.

“Shteti i Polonisë, së bashku me aleatët, do të bëjë gjithçka për të mbrojtur edhe më mirë kufirin lindor të BE-së dhe NATO-s”, tha Kosiniak-Kamysz.

“Kjo është thirrja jonë më e lartë dhe kjo thirrje mund të përmbushet jo vetëm nga shtetet-kombe, por para së gjithash nga BE-ja dhe së bashku, ne po bëjmë thirrje për këtë, për të ndërkombëtarizuar çështjen e këtij kufiri”, shtoi ai.

Siç raportohet, vërejtjet e fundit për mbrojtjen e kufijve nga të dy liderët vijnë përballë kërcënimit të paraqitur nga lufta e Rusisë në Ukrainë.

Javën e kaluar, liderët e Estonisë, Lituanisë, Letonisë dhe Polonisë nënshkruan një letër duke i bërë thirrje Brukselit të përfshihet “si politikisht ashtu edhe financiarisht” në ndërtimin e një muri prej 2.5 miliardë eurosh përgjatë kufirit lindor të bllokut me Rusinë dhe Bjellorusinë, për t’u mbrojtur kundër kërcënimeve ushtarake dhe hibride.

Ndryshe, Polonia, e cila humbi një ushtar në një sulm me thikë përtej murit kufitar më 28 maj, miratoi programin 2.3 miliardë euro për mbrojtjen e kufirit të quajtur Mburoja Lindore.

“Situata në Lituani dhe Poloni është shumë e ngjashme. Ne do të shkëmbejmë përvojat tona dhe do të mbështesim ndërtimin e linjës lituaneze të mbrojtjes, si një linjë mbrojtjeje të krahut lindor të NATO-s dhe BE,” shpjegoi Kosiniak-Kamysz.

Kasciunas i Lituanisë përshkroi masa të tjera që ai tha se do të zbatoheshin së shpejti për të “penguar përparimin e forcave armike”.

“Duke filluar nga fundi i verës, ne do të forcojmë disa pjesë të kufirit”, tha Kasciunas.

Ato përfshijnë mina antitank, mina të largëta dhe një rrjet kanalesh antitank dhe ura të palosshme që mund të pengojnë një armik që po afrohet.

LEXO EDHE:

Back to top button