Presidenti i Egjiptit pranon të lejojë ndihmën e OKB-së përmes kalimit kyç të Gazës

Presidenti i Egjiptit pranon të lejojë ndihmën e OKB-së përmes kalimit kyç të Gazës

Presidenti egjiptian Abdel Fattah el-Sisi ra dakord në një telefonatë me homologun e tij amerikan Joe Biden për të lejuar ndihmën e OKB-së përmes kalimit vendimtar Karem Abu Salem (Kerem Shalom) në Gazën e shkatërruar nga konflikti, tha Shtëpia e Bardhë.

– Advertisement –

“Presidenti Biden përshëndeti angazhimin e Presidentit el-Sisi për të lejuar rrjedhën e ndihmës humanitare të ofruar nga OKB-ja” përmes kalimit, thuhet në një lexim të thirrjes. “Kjo do të ndihmojë në shpëtimin e jetëve.”

Egjipti ka hezituar të lejojë kalimin e ngarkesave humanitare pasi forcat izraelite sulmuan kalimin tokësor Rafah në Gazën jugore dhe e morën atë.

LEXO EDHE:

Back to top button