Presidenti ukrainas për vizitë zyrtare në Turqi

Presidenti ukrainas për vizitë zyrtare në Turqi

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Turqi të premten për të takuar presidentin Recep Tayyip Erdogan. Sipas një deklarate nga Drejtoria e Komunikimeve të Turqisë, takimi pritet të zhvillohet në Stamboll.

“Vizita do të përfshijë një diskutim të detajuar të rrjedhës së luftës Ukrainë-Rusi, situatën e fundit të kontakteve në lidhje me vazhdimin e Marrëveshjes së Korridorit të Drithit dhe përpjekjet për paqe të qëndrueshme në rajon”, thuhet në deklaratë.

Në bisedime do të trajtohen edhe marrëdhëniet dypalëshe.

Turqia, e vlerësuar ndërkombëtarisht për rolin e saj unik ndërmjetësues midis Ukrainës dhe Rusisë, i ka bërë vazhdimisht thirrje Kievit dhe Moskës që t’u japin fund luftimeve, të cilat filluan në shkurt 2022, nëpërmjet negociatave.

Përpjekjet turke për paqe kanë qenë të frytshme, si marrëveshja historike e drithit në korrik 2022 dhe shkëmbimi i robërve të luftës midis Rusisë dhe Ukrainës. Moska nuk e zgjati marrëveshjen pas korrikut 2023, duke përmendur si arsye kufizimet në eksportet ruse të drithit.

LEXO EDHE:

Back to top button