Protesta para Qeverisë: Protestuesit brohorasin “vrasës” dhe “hajdutë”

Protesta para Qeverisë: Protestuesit brohorasin “vrasës” dhe “hajdutë”

“Zgjidhja e kripur për sistemin shëndetësor që na vret të gjithëve”, “Nuk kam lidhje, nuk kam ilaç”, “Psikopatët me të bardha” kanë qenë disa nga mesazhet që kanë përcjellë demonstruesit përmes pankarta. Disa prej tyre kanë shkruar edhe “vrasësit” me bojë të kuqe në asfaltin përballë Qeverisë

Me fishkëllima dhe brohoritje “dorëheqje”, “hajdutë” dhe “vrasës”, protesta para Qeverisë, e cila po organizohet për zhvillimet e fundit në Klinikën e Onkologjisë, ku mediat zbuluan se janë vjedhur terapi për pacientët me kancer. dhe shiten në tregun e zi, disa prej pacientëve filluan të marrin zgjidhje fiziologjike në vend të ilaçeve të vërteta.

Disa nga pjesëmarrësit në protestën e sonte kanë hasur në urën “Goce Dellçev” me një pankartë të madhe ku shkruhej “Vrasës për përfitim”. Nga qindra qytetarë të mbledhur ata u pritën me duartrokitje, të cilët iu bashkuan duke brohoritur.

“Kjo është doza juaj e fundit”, “Sa vlen jeta e njeriut”, “Saline dhe për monstrat që shitën terapinë!” Zgjidhje fiziologjike për sistemin shëndetësor që na vret të gjithëve! Fiziologjike, sepse nuk ka kurë!”, “Kur padrejtësia bëhet ligj, rezistenca bëhet detyrë”, “Nuk kam lidhje, nuk kam shërim”, “Psikopatët me petka të bardha”… këto janë vetëm disa nga pankarta që mund të lexohen në protestën e sonte.

Disa nga qytetarët kanë veshur edhe bluza me mbishkrimin “Ne jemi Onkologjia”. Disa nga protestuesit kanë shkruar “vrasës” me bojë të kuqe në asfaltin para Qeverisë.

Ngjarjet e Klinikës së Onkologjisë bënë jehonë në opinion pasi muajin e kaluar e përjavshmja “Focus” publikoi një sërë artikujsh për ekzistencën e një rrjeti të përpunuar biznesi kriminal për rishitjen e barnave të shtrenjta – citostatikëve. Në rrjet dyshohet se janë përfshirë disa mjekë dhe personel mjekësor të Klinikës. Sipas shkrimeve të së përjavshmes, në sistem janë futur pacientë fiktive, dhe disa prej pacientëve të vërtetë kanë marrë terapi gjysmë të pjekur dhe kështu terapia e shtrenjtë biologjike ka përfunduar në tregun e zi.

Pas një informacioni të tillë, Prokuroria Themelore Publike Shkup ka hapur hetim paraprak dhe pasditen e së premtes ka hyrë në Klinikë. Siç kanë bërë të ditur, bastisje janë kryer edhe në dy banesa private në Shkup, si dhe janë sekuestruar kompjuterë, të dhëna kompjuterike dhe dokumentacion tjetër, të cilat do të analizohen dhe kqyren më tej. Prokuroria apelon sot që të përmbahet nga paragjykimi i parakohshëm i rrjedhës së procedurës dhe përgjegjësisë së çdo personi. Prokuroria Publike inkurajon të gjithë ata që kanë informacione lidhur me këtë rast që t’i raportojnë organeve kompetente, thanë ata.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri aktual i Shëndetësisë Fatmir Mejiti dhe zëvendësja e tij Maja Manoleva shprehën mbështetjen e tyre të plotë për hetimin. Kovaçevski bëri thirrje që të mos ketë sensacionizëm dhe tha se ky lloj krimi është shumëpartiak, multietnik dhe multikulturor.

Kovaçevski sot tha se të gjithë ata që gabuan në rastin “Onkologjia”, nëse duan të jenë anëtarë të LSDM-së së shenjtë, të VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së së shenjtë, do të duhet të përgjigjen. Siç tha Kovaçevski, në këtë rast nuk do të ketë falje për askënd. 

Ministri aktual i Shëndetësisë, Fatmir Mejiti, sot në një konferencë për media tha se e kupton zemërimin e qytetarëve, sidomos tek ata që janë të prekur drejtpërdrejt nga kanceri. Mejetti tha se do të bëjë gjithçka për zbardhjen e këtij rasti, ngritjen dhe sanksionimin e përgjegjësisë për këdo që vërtetohet se ka një rol në këtë krim në Klinikën e Onkologjisë dhe Radioterapisë.

Në lidhje me rastin “Onkologjia” sot ka folur edhe presidenti Stevo Pendarovski, i cili në reagimin e tij me shkrim, i cili është publikuar në ueb faqen e Presidentit, thotë se është koha që sistemi në vend të deklaratave të konfirmojë se mund të merret me raste të vështira në praktikë.format e krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe për t’i dhënë fund kulturës së mosndëshkimit dhe shkeljes së ligjeve. Për të, seria e akuzave për abuzime me terapinë për të sëmurët nga kanceri në Klinikën e Onkologjisë, që kanë bërë bujë këto ditë në opinion dhe për të cilat Ministria e Brendshme dhe Prokuroria kanë hapur një hetim paraprak. janë tronditëse dhe të tmerrshme. VMRO-DPMNE-ja opozitare, në anën tjetër, thërret Qeverinë dhe thotë se ky lloj krimi nuk ishte i mundur pa dijeninë e qeverisë dhe menaxhmentit të Klinikës.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sot tha se duhet përgjegjësi penale dhe politike në lidhje me rastin e Klinikës së Onkologjisë për pretendimet për shitjen e citostatikëve. Qeveria duhet të japë menjëherë dorëheqjen e parevokueshme dhe të mbajë zgjedhje të shpejta parlamentare.

Ministri Oliver Spasovski sot theksoi se një ekip special policor është duke punuar në koordinim me Prokurorinë, është bërë një plan i plotë dhe po punohet intensivisht në mbledhjen e informatave.

 

LEXO EDHE:

Back to top button