Protesta për lirimin e Navalnyt, mbi 5 mijë të arrestuar në Rusi

Më shumë se 5 300 protestues janë arrestuar në Rusi gjatë tubimit të bërë një ditë më parë në kuadër të lirimit të liderit të opozitës Alexei Navalny.

- Advertisment -

Mediat e huaja bëjnë me dije se 1800 protestues janë arrestuar në Moskë, në Shën Petersburg 1,176 dhe në Krasnoyarsk, Siberi dhe Nizhny Novgorod (në Vollgë), dhe gati 200 protestues .

Kjo ishte fundjava e dytë me radhë që ndodhur protesta në të gjithë vendin për të kërkuar lirimin e Navalny, i cili u burgos më 17 janar kur u kthye në shtëpi pasi u trajtua në Gjermani pasi u helmua me një agjent neurotoksik.

LEXO EDHE:

Back to top button