Protestat anti qeveritare në Izrael, protestuesit marshojnë drejt shtëpisë së Netanyahut

Protestat anti qeveritare në Izrael, protestuesit marshojnë drejt shtëpisë së Netanyahut

Protestuesit antiqeveritar u mblodhën në Jerusalem të enjten dhe në shtëpinë e kryeministrit Benjamin Netanyahu, duke ndezur një zjarr në rrugë jashtë dhe duke bërë thirrje për dorëheqjen e tij.

“Ne kemi qenë të braktisur. Zgjedhjet tani!”, thuhej në një pankartë. Demonstruesit bërtisnin përmes megafonëve dhe valëvitnin flamuj ndërsa oficerët e policisë qëndronin në barrikada.

Demonstrata të tilla janë bërë më të shpeshta ndërsa lufta kundër Hamasit në Gaza vazhdon dhe luftimet me Hezbollahun në Liban kërcënojnë të përshkallëzohen, por ato nuk kanë arritur nivelin e etheve të një viti më parë kur qeveria e Netanyahut u përpoq të riparonte sistemin e drejtësisë të Izraelit.

LEXO EDHE:

Back to top button