Protestuesit pro-palestinezë pushtojnë muzeun e New Yorkut

Protestuesit pro-palestinezë pushtojnë muzeun e New Yorkut

Protestuesit kanë varur pankarta mbi hyrjen kryesore të Muzeut të Bruklinit dhe kanë pushtuar pjesën më të madhe të hollit si pjesë e një demonstrate pro-palestineze.

Disa demonstrues u përleshën me policinë brenda dhe jashtë ndërtesës, raporton Sky News.

Muzeu i artit u detyrua të mbyllej një orë më herët për shkak të ndërprerjes.

U bënë arrestime, por një zëdhënës i Departamentit të Policisë së New Yorkut tha se nuk do të kishte asnjë numërim zyrtar deri pas përfundimit të protestës.

Një nga arrestimet ishte i një njeriu që shëmtoi një skulpturë në natyrë me mbishkrime, tha një dëshmitar i Reuters.

Disa njerëz kishin skalitur mesazhe në skulpturën OY/YO në shesh jashtë hyrjes.

Një zëdhënës i muzeut tha se kishte dëmtime në veprat e artit në shesh dhe se stafi i sigurisë publike ishte “ngacmuar fizikisht dhe verbalisht”.

LEXO EDHE:

Back to top button