Provoni këto 7 gjëra të thjeshta, ndoshta mund t’ju bëjnë më të lumtur

Provoni këto 7 gjëra të thjeshta, ndoshta mund t'ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë.

Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse vlerat tona kanë evoluar që atëherë, do të shihni ende jehonë se sa e rëndësishme është për ne që të kultivojmë në versionin tonë më të përditësuar.

1. Ushtrimi — edhe 10 minuta mjaftojnë

Me siguri keni dëgjuar për endorfinat, hormonet që lehtësojnë dhimbjen dhe stresin që çlirohen gjatë ushtrimeve. Por lëshimi i këtyre kimikateve të ndjeshmërisë nuk është i vetmi efekt dramatik që ushtrimi mund të ketë në trupin tuaj.

Lëvizja gjithashtu shkakton lirimin e më shumë hormoneve të lumturisë, serotoninës dhe dopaminës. Për më tepër, stërvitja rrit rrahjet e zemrës, e cila nga ana tjetër pompon më shumë oksigjen në trurin tuaj. Një tru i pasur me oksigjen është aq i mrekullueshëm sa tingëllon – shumë studime kanë zbuluar se kjo mund të ndihmojë gjithashtu në menaxhimin e ankthit dhe depresionit.

2. Flini më shumë – do të ndiheni sikur keni fituar lotarinë

Sipas Shoqatës Amerikane të Psikologjisë (APA), privimi i gjumit dëmton në mënyrë dramatike kujtesën dhe përqendrimin, prish metabolizmin tuaj dhe rrit nivelet e hormoneve të stresit.

Përtej pasojave të rënda fizike të gjumit të mjaftueshëm (“Njerëzit që kronikisht nuk arrijnë të flenë mjaftueshëm mund të shkurtojnë jetën e tyre,” thotë APA), nuk keni nevojë që unë t’ju them se gjumi i keq i natës mund të ndikojë seriozisht disponimin tuaj.

Një studim i botuar në revistën Sleep, i cili analizoi modelet e gjumit të 30,594 njerëzve mbi moshën 16 vjeç në Mbretërinë e Bashkuar gjatë një periudhe prej 4 vjetësh, zbuloi se gjumi i pamjaftueshëm ose i dobët përkeqësonte gjendjet emocionale.

3. Lëvizni më afër punës (ose punoni nga shtëpia)

Udhëtimi ynë në zyrë mund të ketë një ndikim të fuqishëm në lumturinë tonë. Fakti që ne priremi ta bëjmë këtë dy herë në ditë, pesë ditë në javë, nuk është befasuese që efekti i tij do të krijohej me kalimin e kohës dhe do të na bënte gjithnjë e më pak të lumtur.

Disa studime kanë zbuluar se lumturia dhe koha e udhëtimit janë në përpjesëtim të zhdrejtë. Siç thotë ky punim në Gazetën Ndërkombëtare të Kërkimit Mjedisor dhe Shëndetit Publik: “Sa më e gjatë të jetë udhëtimi, aq më i ulët është kënaqësia me punën dhe jetën; kohëzgjatja e udhëtimit mund të shkaktojë gjithashtu dëmtim të shëndetit, duke ndikuar në shëndetin fizik dhe duke shkaktuar pasivitet.”

4. Kaloni kohë me miqtë dhe familjen

Koha sociale është shumë e vlefshme kur bëhet fjalë për përmirësimin e lumturisë sonë, madje edhe për personat introvertë. Disa studime kanë zbuluar se koha e kaluar me miqtë dhe familjen bën një ndryshim të madh në atë se sa të lumtur ndihemi në përgjithësi.

Më pëlqen mënyra se si eksperti i lumturisë në Harvard, Daniel Gilbert e shpjegon: “Ne jemi të lumtur kur kemi familje, jemi të lumtur kur kemi miq dhe pothuajse të gjitha gjërat e tjera që mendojmë se na bëjnë të lumtur janë në fakt vetëm mënyra për të bërë më shumë familje dhe miq. .”

5. Dilni jashtë

Kalimi i kohës jashtë në një hapësirë të gjelbër për vetëm 20 minuta ishte i mjaftueshëm për të rritur mirëqenien, sipas një studimi në International Journal of Environmental Health Research.

“Disa njerëz mund të shkojnë në park dhe thjesht të shijojnë natyrën,” tha për TIME bashkëautori i studimit Hon Yuen. “Nuk është se ata duhet të jenë rigoroz në drejtim të stërvitjes. Ju relaksoheni dhe reduktoni stresin dhe më pas ndiheni më të lumtur.”

6. Ndihmoni të tjerët të ndihmojnë veten

Ka shumë studime që tregojnë se vullnetarizmi, veprimet e rastësishme të mirësisë ose thjesht duke i dhënë dikujt tjetër një kompliment mund të rrisin disponimin tuaj.

“Ne shkencëtarët kemi zbuluar se të bësh një mirësi prodhon rritjen e vetme momentale më të besueshme në mirëqenien e çdo ushtrimi që kemi testuar.”

7. Praktikoni buzëqeshjen – mund të lehtësojë dhimbjen

Buzëqeshja bën që truri të lëshojë ato hormone të ndjenjës së mirë dopaminë dhe serotonin.

Buzëqeshja në vetvete mund të na bëjë të ndihemi më mirë, por është më efektive kur e mbështesim atë me mendime positive.

LEXO EDHE:

Back to top button