Pse presioni i lartë i gjakut është një vrasës “i heshtur”?

Presioni i lartë i gjakut ndodh kur forca e rrjedhjes së gjakut brenda dhe nëpër enët e gjakut është shumë e madhe. Presioni i gjakut prej 120/80 ose më pak konsiderohet normal. Megjithatë, nëse arrin 130/80 ose e kalon këtë numër, konsiderohet presion i lartë i gjakut. Nëse presioni juaj i gjakut është 180/110 ose më i lartë, është e rëndësishme që menjëherë të kërkoni kujdes mjekësor.

Presioni i lartë i gjakut, i njohur edhe si hipertension, nuk shfaq simptoma. Prandaj e quajnë shpesh “vrasësi i heshtur”. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës (AHA), shumë njerëz me presion të lartë të gjakut as nuk e dinë se e kanë atë. Shenjat dhe simptomat shpesh ngatërrohen me diçka tjetër, duke rezultuar në diagnozë dhe trajtim të vonuar. Kjo, nga ana tjetër, rrit rrezikun e problemeve të zemrës, duke përfshirë sulmin në zemër dhe goditjen në tru.

Ka raste kur presioni i lartë i gjakut mund të ndodhë në trup. Kur përjetoni simptoma, zakonisht është për shkak se enët e gjakut rreth trupit tuaj janë dëmtuar. Shumë nga komplikimet thuhet se ndodhin në pjesën e poshtme të trupit, që përfshin këmbët dhe këmbët. Presioni i lartë i gjakut mund të dëmtojë arteriet dhe enët e gjakut në pjesën e poshtme të trupit. Kjo shpesh mund të shkaktojë qarkullim të dobët në këmbë. Një gjendje e lidhur quhet sëmundja arteriale periferike (PAD).

Sipas klinikës Mayo, PAD është një gjendje e zakonshme në të cilën arteriet e ngushtuara reduktojnë rrjedhjen e gjakut në krahë ose këmbë. Kjo ndodh sepse këmbët dhe krahët nuk marrin gjak të mjaftueshëm për të plotësuar nevojat e tyre. Kjo mund të shkaktojë dhimbje në këmbë gjatë ecjes (klaudikacion) dhe simptoma të tjera. Një nga simptomat e kësaj gjendje janë këmbët e ftohta. Kjo mund të ndodhë së bashku me duart e ftohta, thonë ekspertët amerikanë të kujdesit të avancuar të këmbëve dhe kyçit të këmbës.

“Gishtat e kuqe ose blu, shpimi gjilpërash në këmbë dhe humbja e papritur e flokëve në këmbë mund të tregojnë probleme të qarkullimit”.

Simptoma të tjera të zakonshme të hipertensionit

Fondacioni Britanik i Zemrës rendit disa nga simptomat që mund të shfaqen me presionin e lartë të gjakut:

-Shikim i turbullt

– Gjakderdhje nga hunda

– Frymë e shkurtër

– Dhimbje gjoksi

– Marramendje

– Dhimbje koke

Si të rregulloni presionin e lartë të gjakut?

Ka shumë mënyra për të kontrolluar dhe rregulluar presionin e lartë të gjakut. Megjithëse mjeku juaj mund të përshkruajë disa medikamente, ju gjithmonë mund të kërkoni ilaçe natyrale për të trajtuar veten. Kjo përfshin mbajtjen e një peshe të shëndetshme, stërvitjen e rregullt, ngrënien e një diete të shëndetshme, reduktimin e kripës në dietë dhe shmangien e zakoneve të pashëndetshme duke përfshirë kufizimin e alkoolit dhe lënien e duhanit.

Ushqimet që duhen shmangur

Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i Mbretërisë së Bashkuar (NHS) shpjegon:

“Sa më shumë kripë të hani, aq më i lartë është presioni i gjakut. Rekomandohet të konsumoni më pak se 6 g kripë në ditë, që është afërsisht një lugë çaji. Një dietë me pak yndyrë që përfshin shumë fibra, si oriz me drithëra të plota, bukë dhe makarona, si dhe shumë fruta dhe perime, mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e presionit të gjakut.

LEXO EDHE:

Back to top button