Shkencëtarët kanë krijuar një lloj të ri mielli që do t’ju mbajë të ngopur për më gjatë

Shkencëtarët kanë përdorur një miell të formuluar posaçërisht për të bërë bukë që ju mban të ngopur më gjatë dhe ul nivelin e sheqerit në gjak, duke ofruar potencialisht një alternativë më të shëndetshme që redukton rrezikun e obezitetit dhe diabetit.

Mielli i ri bazohet në farat që përfshijnë qiqrat, thjerrëzat dhe fasulet.

– Në një kohë kur inkurajohemi të rrisim marrjen e fibrave, ky studim nxjerr në pah rëndësinë e formës fizike të fibrave në ngadalësimin e tretjes së niseshtës, përmirësimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe stimulimin e hormoneve të ngopjes që na ndihmojnë të ndihemi të ngopur – thotë biokimisti Peter Ellis. të King’s College në Londër në Britaninë e Madhe.

Pas krijimit të miellit dhe pjekjes së bukës, studiuesit e testuan atë te 20 njerëz të shëndetshëm, të cilëve u shërbyen bukë e bardhë me 0, 30 dhe 60 për qind miell qiqrash në të. Për shije u shtua reçel pa sheqer të shtuar.

Sipas raportimeve, buka me më shumë miell qiqrash i bëri vullnetarët të ndiheshin më të ngopur. Analizat e gjakut treguan se ishte rezultat i një çlirimi të shtuar të hormoneve të ngopjes.

Më pas është reduktimi i sheqerit në gjak – buka me 30% miell qiqrash uli nivelet e sheqerit në gjak deri në 40 për qind dhe pothuajse po aq ulje u pa me bukën me 60% miell qiqre krahasuar me miellin e zakonshëm. Sipas studiuesve, kjo ndodh sepse niseshteja duhet më shumë që të shpërbëhet në trup.

Studiuesit vërejnë se mund të jetë e vështirë që njerëzit të ndryshojnë zakonet e tyre të të ngrënit dhe të parandalojnë problemet e mundshme si obeziteti dhe diabeti, prandaj këto përparime janë premtuese.

LEXO EDHE:

Back to top button